Tak právě s touto výzbrojí ve čtvrtek pokračovali silničáři z Havlíčkova Brodu v opravách desítek a stovek výmolů na silnicích prvních tříd. Řidiči se s nimi setkávali nejen u Štoků a Michalovic, ale také v Údavách nedaleko Ždírce nad Doubravou.

„Zima napáchala na silnicích okresu škody za miliony korun. Úseky prvních tříd opravujeme už od úterý a v opravách budeme pokračovat i v nadcházejících dnech. V pátek nasadíme tři nebo čtyři party k Habrům,“ konstatoval vedoucí výroby havlíčkobrodské Správy a údržby silnic Václav Dipold. Dodal, že denně pracovní čety zpracují až třicet tun teplé balené.

Silničář: Bojíme se rychlosti aut

Šestice mužů v jasně zářivých oranžových pracovních oblecích postupuje od výmolu k výmolu na silnici první třídy číslo 38. Jsou zhruba kilometr za Štoky ve směru na Jihlavu. Tři z nich obsluhují nákladní vůz, tandemový váleček a traktor se signalizací, zbývající vymetají a plní hluboké výmoly teplou balenou směsí.

„Hluk, výfukové plyny ani zápach balené nám nevadí,“ říká jeden z nich. „Obavy máme z aut, které jezdí kolem nás. Přestože jsme úsek, ve kterém se pohybujeme, označili padesátkou, myslíte si, že ji někdo dodržuje?,“ ptá se vysoký štíhlý muž a na odpověď ani nečeká. Hlomoz kamionové soupravy, která prosviští těsně kolem, mu dává jednoznačně za pravdu.