Právě v tomto měsíci totiž kasteláni otvírají jejich brány. I na Havlíčkobrodsku se návštěvníci mají na co těšit. „Pro malé i velké máme připravenu spoustu novinek,“ láká odborný referent muzea hasičského hnutí v Přibyslavi Václav Palička.
„K vidění zde od prvního dubna bude třeba nová Praga NR11 z roku 1934 nebo nově zrestaurovaná celodřevěná čtyřkolová stříkačka z roku 1822, to je naprostá rarita,“ upozornil s pýchou v hlase Palička.
Symbolické vstupné
Otevřeno mají v Přibyslavi od úterý do neděle mezi osmou a patnáctou hodinou a vstupné je podle jeho slov spíše symbolické. „Pro děti do patnácti let stojí prohlídka deset korun, pro dospělé třicet,“ řekl Václav Palička.
V chotěbořském muzeu jsou na fanoušky nejrůznějších výstav připraveni téměř po všechna období roku. „S menšími přestávkami máme otevřeno celoročně. Teď, od třetího do devatenáctého dubna, se mohou návštěvníci přijít podívat na Velikonoční výstavu,“ sdělil vedoucí střediska a muzea v Chotěboři Milan Čumpl.
Muzeum je v provozu od úterý do neděle mezi devátou a dvanáctou a třináctou a sedmnáctou hodinou. Na hradech se zato drží osvědčeného termínu, jímž je začátek dubna.
To na Lipnici čekají návštěvníky každý den až od května. „Sezonu zahajujeme 4. dubna a během tohoto měsíce máme otevřeno bez telefonického objednání pouze o víkendech,“ řekl kastelán majestátního hradu Lipnice Marek Hanzlík.
Pokud budou finance, čeká letos návštěvníky opravdová lahůdka. Poprvé by se totiž měla současně se začátkem letních prázdnin zpřístupnit největší dominanta hradu – věž Samson. „Jinak se zde v sezoně konají tradiční akce, které začínají 23.května koncertem folklorního souboru Prácheníček, v červnu by pak měla začít výstava dřevěných modelů jihlavské výtvarné školy,“ přiblížil Hanzlík.
Tahákem ledečské dominanty, jíž je středověký hrad z poloviny třináctého století, je bezesporu zpřístupněná hradní věž, která nabízí zajímavé pohledy na město a okolí. Spolu s ní pak také regionální muzeum, které je umístěno v přízemních místnostech hradního Malého paláce.
Muzejní expozice jsou koncipovány ve stylu třicátých let 20. století. Tvoří je archeologické i etnografické exponáty připomínající historii města. Nescházejí nářadí a výrobky zdejších řemeslníků, cechovní památky, sklářské výrobky, sbírka zbraní, mincí, nebo papírových platidel. Středoevropským unikátem je sgrafitová výzdoba stropu jednoho ze sálů.
„Hrad v průběhu loňska navštívilo osm tisíc lidí,“ říká kastelánka Marie Znojemská a dodává, že letošní sezona začíná právě dnes.
Andrea Bartůňková, Jaromír Kulhánek