Ten se vzmohl na řetěz měřící „pouhých“ 653,9 metrů. Tím se Sobíňov nesmazatelně zapsal do Knihy Českých rekordů pelhřimovské agentury Dobrý den.

„Teď nebudeme muset u nás doma vejce dlouho vidět,“ oddechne si Vladimír Janovský za Občanské sdružení Sobíňov.

Kraslicový řetěz začínají sobíňovští rozvěšovat asi od půl sedmé ráno. Už kolem desáté hodiny dopoledne měří pás z malovaných „vejdumků“ vedoucí od kostela v Sopotech na sobíňovskou náves více než osm set padesát metrů.

Na vaječné dietě

„Už teď je jasné, že rekord bude překonaný. Zatím jsme změřili 248 kraslicových řetězů. V každém z nich je po padesáti vejcích, a to mají organizátoři připravených, jak jsem slyšel, více než 20 tisíc vajec,“ prozrazuje za pelhřimovskou agenturu porotce Vilém Doležal.

Jako na zavolanou v té chvíli projíždí po návsi traktor s valníkem, který je kraslic doslova plný. Monstr akci nazvanou Velikonoční cesta k varhanám vymyslelo podle Janovského občanské sdružení proto, aby upozornilo na stav zdejších kostelních varhan, které nutně volají po opravě. „Vyfukování a malování vajec obstarávala manželka, já zajišťuji technickou stránku věci,“ upřesňuje Janovský.

Rekord by překonán nebyl, kdyby se do pokusu nezapojily další vesnice sdružené ve Svazku obcí Podoubraví, především šikovné prstíky tamních školáků.

Mnoho sobíňovských domácností, ale i rodin v celém Podoubraví, bylo tedy zhruba od února na intenzivní vaječné dietě. „Já a bratr jsme společně nabarvili 200 vajíček. Brali jsme je doma, od známých i od tetičky z Pardubic. Barvili jsme je temperou, vodovkami i fixem. Ani nám to moc času nezabralo,“ prozrazuje hrdě Gabriela Adamcová ze sobíňovské základní školy. A poznáš, kde zrovna vaše kraslice visí? „Samozřejmě. Zrovna kousek od školy,“ odpovídá bez zaváhání malá výtvarnice.

Když verdikt padl

„Kraslice jsme připravovali už od února. V rámci výtvarných kroužků a pracovní činnosti jsme nachystali 2 850 vajec,“ upřesňuje ředitelka sobíňovské školy Alena Stará. Pokusu o překonání kraslicového rekordu se zúčastnili téměř všichni, kteří se na jeho přípravě podíleli. Originální řetěz duhových barev rozvěšovalo od rána až do odpoledne celkem 20 lidí.

Návštěvníci, kteří si nechtěli nechat souboj o překonání rekordu ujít, se počítali na stovky. Sobíňov tak zažil cosi jako velkou vaječnou pouť.
Verdikt padl až po poledni. Řetěz z 26 900 kusů vajec podle porotců měřil 1 669 metrů. Přepočteno na peníze má obec originální výzdobu zhruba za více než 53 tisíc korun.

Kraslice by měly po sobíňovských stromech a plotech viset až do Velikonoc.