Uvozovky jsou namístě, neboť všichni, kdo výlov sledovali, museli před výkonem rybářů smeknout klobouk.

O zatahování totiž nemohlo být ani řeči. Za rybami museli do vody pěkně po svých, mnohdy i po pás. Vylovené je pak ve vaničkách vynášeli do poměrně ostré, a hlavně vysoké hráze a teprve potom se všechny ploutvičky dostaly do kádí a následně na přistavený nákladní automobil.

Rybáři hekali, funěli, v duchu dost možná i trochu nadávali, přesto stačili sledovat i to, co se kde zajímavého v zakalené vodě mrsklo. „Viděls toho candáta? A támhle byl úhoř!“ bylo možné zaslechnout.

Fyzička byla zapotřebí

„Je to tady fyzicky náročnější,“ přiznává šéf chotěbořských rybářů Josef Nikl. „A stejně tak organizačně,“ dodává a hlavou pokyne k autům, která projíždějí po hrázi rybníka rybářům hned za zády. Samozřejmě, že se zvědavými pohledy řidičů a osádek kabin.

A aby toho nebylo málo, do patnáctky rybářů se opírá stále silnější jarní slunce. Po dvou hodinách usilovné práce vydá Mlýnský rybník svou poslední rybu. „Celkem třicet metrických centů,“ počítá Nikl. Kaprů, amurů, línů, ale i štik, candátů, sumců, a dokonce i úhořů. Většinu z kaprů, amurů a línů rybáři převezli do rybníka Kuník u Leštiny. Tam dorostou do té správné vánoční hmotnosti.

Dravce rozdělí do dalších rybníků. Čeká je tam samovýtěr a také spousta plevelných ryb, které je potřeba ulovit, neboť užírají kaprům plankton a další potravu.

Velikonoční tabuli kapr sluší

Část ryb z Dolní Krupé je určena obchodníkům, ale také jednotlivým zájemcům. Velikonoční tabuli kapr sluší. Velikonoce, symbolicky charakterizované vedle své dominantní duchovní náplně především malovanými vajíčky, pomlázkou či žlutými housátky, mají i svou typickou kulinářskou podobu.

„Vedle mazanců, velikonoční nádivky, jehněčího či kůzlečího masa to býval především kapr, který putoval na sváteční stoly. Mělo to svou logiku, po opulentním masopustu, kdy se pilo a hodovalo, přicházel půst, dovolující pouze konzumaci rybího masa,“ vysvětluje Petr Kulhánek, ředitel Kinského rybářství ve Žďáře nad Sázavou. Dodává, že po vánoční rybářské produkci je právě ta velikonoční druhá v pořadí.

Co se týká ceny, pak v porovnání s vánočním kaprem bývá ten velikonoční cenově vlídnější. „Nabídneme ho v ceně šedesáti korun za kilo,“ pokračuje Josef Nikl a zve zájemce k aktuální návštěvě havlíčkobrodských sádek. „Sortiment tam rozšíříme ještě o pstruhy,“ dodává a jeho kolega Kulhánek přidává recept na úpravu kapra se šalvějí.

„Potřebovat budete kilo kapra, 100 g šunky nebo slaniny, sušenou šalvěj, mletý černý pepř, 70 g másla, 0,2 l smetany, petrželku a sůl. Maso osolíte, opepříte, do zářezů na bocích vložíte plátky šunky či slaniny. Pak kapra posypete rozemletou šalvějí. V pekáči vymazaném máslem rybu upečete a do šťávy přilijete smetanu. Povaříte a zasypete sekanou petrželkou,“ popisuje postup Kulhánek.