„Osobně s tím souhlasím. Nevím, proč by se lidé měli starat o něco, co jim nepatří. Znamená to sice nárůst nákladů, zejména budeme muset investovat do nákupu traktůrků a také budeme muset zaměstnat další pracovníky, ale je to spravedlivé. Když si občané staví lešení kvůli nějaké opravě, město po nich také chce poplatek, tak proč by měli udržovat de facto cizí majetek,“ vysvětluje svůj postoj k zákonu místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl.

„Samozřejmě z toho pro město vyplývají komplikace. Musíme propočítat, kolik kilometrů to přesně bude, naplánovat náklady do rozpočtu, ale jsem pro.“
Podobný názor má také starosta Golčova Jeníkova Pavel Kopecký.

„Majitel by se měl starat o to, co je jeho, i když budeme muset na služby tohoto druhu dávat víc financí. Kromě nákupu techniky a zaměstnání dalších lidí ale uvažujeme i o rozšíření pojištění, protože i přes veškerou snahu se může stát, že na chodníku někdo špatně upadne a dojde ke zranění nebo by toho mohl i někdo chtít zneužít,“ objasňuje Kopecký a dodává, že uvidí, co přinese první zima.

Podle světelského místostarosty Josefa Böhma se pro město skoro nic nezmění. „Většinu prostranství jsme udržovali stejně, takže se nám jen zvýší náklady, jinak zůstane vše při starém,“ okomentoval situaci.

Na zimu více pracovníků

Změny nastanou nejen pro obce a občany, ale také pro technické služby, které se o údržbu chodníků starají. Ty především straší velký časový pres hlavně v zimním období.

„Budeme mít tedy o mnoho víc práce, kterou při stávajícím počtu zaměstnanců a především techniky, nemáme šanci stihnout. Teď jsme udržovali především prostranství v centru města a kolem sídlišť, ale zajížděním k rodinným domkům na okraji ztratíme hodně času. Teď si to neumím vůbec představit,“ kroutí hlavou například ředitel technických služeb ve Světlé nad Sázavou Roman Hůla.

„Samozřejmě, určitou logiku to má, ale vše bude financovat stát, který si to na lidech vybere zase jinde. Pro nás to znamená přijmout cca osm až deset lidí na zimní sezónu. Celkové náklady pak půjdou do milionů,“ dodává Hůla.