„Chodník jsme uklízeli pravidelně. Dům patří majitelce, které je přes osmdesát. Přece po ní nemůžeme chtít aby sama shrnovala sníh. Když byla zimní kalamita, chodili jsme do práce v sobotu i v neděli, někdy i v noci, abychom stihly chodník uklidit. Teď budeme mít pokoj,“ oddechne si majitelka chotěbořské drogerie Hana Ronovská.

Vrásky na čele ale zato má místní samospráva. Podle Heleny Krčálové z oddělení správy majetku města Chotěboř bude znamenat přesun zodpovědnosti za úklid chodníků z majitelů na město zátěž pro jeho rozpočet. Velkou radost nemá paradoxně ani jednatel chotěbořské společnosti Teles (dřívější technické služby města) Miroslav Uchytil. Přesto že víc prací pro město by mělo znamenat i vyšší příjem do pokladny Telesu.

Chybějí lidé, ale také technika

Podle Uchytila je větší objem peněz samozřejmě plus, ale při zajištění úklidových prací mohou nastat potíže. „Například uvést do pořádku všechny chodníky v dané lokalitě do určité hodiny není nic jednoduchého. Některé chodníky nelze udržovat běžnou technikou, budeme muset nakoupit speciální zařízení a přijmout tak deset až patnáct lidí navíc,“ posteskne si jednatel.

Podle jeho názoru je na tom chotěbořský Teles ještě dobře. Ve velkých městech čekají tamní technické služby daleko horší starosti. „Město Chotěboř s námi o zajištění úklidových prací do budoucna jedná, optimální řešení bychom měli najít nejdéle do podzimu,“ doufá Uchytil. Těžkou hlavu si z „chodníkové novely“ naopak nedělá město Ždírec nad Doubravou.

Senátor dělal průzkum

„Majitelé nemovitostí chodníky stejně neuklízeli. Zajišťovalo to za ně město, praktikujeme to tak bez problémů celá léta,“ konstatuje místostarosta Jiří Pavlíček s tím, že totéž řekli ždírečtí radní i senátoru Petru Pithartovi.

„Když pan senátor chtěl znát náš názor na tuto novelu, řekli jsme mu, že se město o chodníky stará stejně, takže když to schválí zákon, nebude v tom rozdíl,“ dodává místostarosta. „Chodníkovou novelu podpořila v únoru sněmovna, schválil senát, čeká na podpis prezidenta. Pro bylo při jednání 33 senátorů z 61 přítomných.

Co rozhodovalo při jednání? Majitelé domů měli odpovědnost i za to, když se na zledovatělém chodníku u jejich domu někdo zranil, obce a kraje jsou ale proti takové události pojištěné. Podnikatelé si stěžovali, že chodníky uklízejí na své náklady, ale když na ně umístí reklamu, platí městu nemalé peníze. Města se obávají, že úklid chodníků zatíží jejich rozpočty.