Svoji činnost zaměřují jak na samotné uživatele omamných látek, tak i na jejich partnery a blízké. „Už bylo na čase. Od té doby, kdy v Havlíčkově Brodě skončilo K–centrum, odborná pomoc drogově závislým na celém Havlíčkobrodsku chyběla. My se o jednotlivých případech dozvěděli až tehdy, kdy celou věc už prošetřovala policie nebo si k nám přišli stěžovat nešťastní rodiče,“ konstatoval s úlevou sociální kurátor města Chotěboř Jiří Kafka.
Pracovníci jihlavského Centra U Větrníku už měli s chotěbořským kurátorem první schůzku a podle Kafky to bylo setkání velmi podnětné a zajímavé.
„Dali jsme si určitou časovou prodlevu. V té době budou jihlavští odborníci mapovat terén. Vzhledem k tomu, že jsou mladí a potenciálním uživatelům věkově blízcí, myslím, že jejich práce bude mít úspěch,“ uvažoval ještě Kafka. Podle jeho informací už navázali jihlavští terénní pracovníci v Chotěboři první kontakty s potenciálními klienty.
Podle Kafky je mylná představa, že v tak malém městě, jako je Chotěboř, drogy vůbec nebo téměř vůbec nejsou. Naopak, před tímto problémem už rozhodně nelze neustále strkat hlavu do písku a tvářit se, že neexistuje.
Byť se zatím naštěstí nejedná o tak závažné případy, s jakými se potýkají třeba kontaktní pracovníci protidrogových center ve velkých městech.
„Máme jisté indicie, že se v Chotěboři objevila marihuana, a rozhodně nejde o zanedbatelnou záležitost. Proto pomoc odborníků na drogovou problematiku není v žádném případě zbytečná,“ uvedl Kafka.
Podobné zkušenosti má i ředitel Městské policie Chotěboř Jiří Novotný. Podle jeho informací městští strážníci už jednoho takového kuřáka „trávy“ zjistili, a to v rámci preventivní akce Stop dětským kuřákům a pijanům.
Centrum U Větrníku, jehož pracovníci se budou podílet na mapování drogové situace, provozuje jihlavská Charita. „Kromě Chotěboře budeme jezdit i do několika dalších měst. Bude to hlavně Havlíčkův Brod, Pelhřimov a Humpolec,“ informovala vedoucí centra Jitka Křivohlavá.
Mapování drogové scény odborníky v Chotěboři i dalších regionech v rámci nejen bývalého havlíčkobrodského okresu by mělo být podle Jitky Křivohlavé dokončeno v horizontu zhruba šesti měsíců.
Konečným výstupem celého projektu pak bude nejen zhotovení zprávy o celkové situaci na drogové scéně v konkrétní kontrolované lokalitě, ale jeho součástí bude i nabídka služeb, které by mohly s problémem pomoci nejen samotným konzumentům drog, ale i jejich rodinám a blízkým.