Organizace, která se zaměřuje hlavně na duševně nemocné, provozuje v současné době v Chotěboři i denní stacionář pro asi dvanáct klientů s kombinovaným postižením, pro které bude automobil vítanou pomocí.

„Například matka postiženého dítěte nebude muset v zimě tlačit vozík třeba až z druhého konce města, ale do stacionáře ho přepravíme automobilem,“ vysvětluje za vedení stacionáře Markéta Krejčíková komu a proč bude automobil sloužit.

„Šla jsem si do porodnice pro zdravé dítě, netušila jsem, že to tak dopadne. Ještě vás vaše okolí odsuzuje a říká, ona se jen povaluje doma, a bere na syna peníze. Jsem ráda, že mohu dát syna do stacionáře, kde je mezi svými a cítí se dobře. Péče o handicapovaného stojí hodně sil,“ svěřuje se dojatě matka jednoho z klientů, která si ale jméno uvádět nepřeje. „Bohužel, organizace jako Fokus, které poskytují sociální služby, si ze zákona nesmějí pořizovat automobil na leasing a splácet pak půjčku ze státních dotací,“ upozorňuje na díry v zákoně ředitel Fokusu Miloš Havlík a tím vysvětluje, proč zařízením jako

Fokus pak logicky nezbývá jiná cesta, než hledat ochotné sponzory.

V tomto případě se našla společnost Kompakt, která do svého projektu zapojila několik dalších podnikatelů. Výsledkem je automobil Renault Cangoo, který Fokus může za symbolickou jednu korunu pronájmu užívat šest let.

Vozidlo bude používat například ke svozu klientů do stacionáře, k dopravě do Základní školy Hradební nebo na rehabilitační výlety do bazénu a solné jeskyně v Havlíčkově Brodě. Fokus kromě stacionáře provozuje v Chotěboři i psychosociální poradnu Logos a dvě chráněné dílny, kde se mohou zdravotně i duševně postižení klienti uplatnit, protože na běžném trhu práce nemají šanci. Fokus není jedinou organizací, které společnost Kompakt pomohla. V současné době jezdí po republice takových vozů 218, které slouží obyvatelům různých dětských domovů a ústavů sociální péče.