Jeho ulice totiž zaplnili četní návštěvníci výstavy Zahrada 2009, která byla zahájena v areálu Kulturního domu Ostrov v pátek dopoledne.

Stánky plné rozličného zahradnického, ale také zcela nezahradnického charakteru, zaplnily nejen sál a ochozy interiérů, stejně jako prostranství venku. A před nimi se už od prvních minut výstavy tlačily zástupy lidí.

Hitem letošní havlíčkobrodské Zahrady se údajně stalo zahradnické, nebo chcete-li stavební kolečko s pojezdem. Ale kdo ví? Pro někoho možná ano, ovšem pro Vojtěcha Dudka z Ledče nad Sázavou to byl například zákrsek broskvoně, pro který si do Havlíčkova Brodu přijel.

Broskvoně také na Vysočině

„Nedaleko odtud, v Lípě, mám dobrého známého, který broskvoň má a každý rok mu rodí. I tady na Vysočině. Vtip pěstování je prý nejen v místě zahrady, kde je hodně slunce, ale také v častém a vydatném zalévání. Broskvoň chce prý hodně vody. Pak i v našich končinách dozraje. Věřím, že se to podaří i mně,“ usmívá se Dudek a na otázku, nevadí-li mu při nákupu ty nekonečné davy, pořadatelé totiž očekávají návštěvu až dvaceti tisíc lidí, říká, že ne.

Mezi desítkami vystavovatelů má svůj stánek i místní havlíčkobrodské Zahradnictví Ladislava Křesťana. „Jak dlouho nám příprava našeho stánku trvala? Asi tak hodinku,“ šveholí sympatická blondýnka. „Zboží nám podle potřeby dovážejí prakticky až sem k Ostrovu. S dopravou velké komplikace nemáme,“ odpovídá na naše zvídavé dotazy.

Parkování bez větších problémů

Ani zástupci chebské firmy Variant, kteří na Zahradě vystavují zahradnické sekačky, neměli s příjezdem k Ostrovu žádné problémy. „Přijeli jsme už ve čtvrtek. Nachystali si stánek a hodinku před začátkem jsme ho vybavili zbožím. Malý náklaďák máme na parkovišti,“ vysvětlili.

Dopravu na křižovatce ulic Dolní a Žižkova, které jsou nedaleko Ostrova, řídila ve špičkách policie. Vjezd k Ostrovu byl umožněn pouze dodávkám vystavovatelů. Po vyložení zboží museli ale odjet.

Návštěvníci měli k dispozici parkoviště u Ostrova a také uličky na Žižkově. O víkendu budou mít k dispozici i parkoviště na náměstí.