Hudebního doprovodu mší se proto často ujímají samouci, pro které je hraní koníčkem. Právě pro ně je určen letní varhanický kurz v Tachově. Jeho účastníci si příští týden udělají výlet na Vysočinu. Od pátku prvního do neděle třetího května se budou seznamovat s místními vzácnými varhanami.

„Varhaníci rádi poznávají jiné nástroje, protože každý je originál,“ vysvětloval účel výletu jeden z jeho organizátorů varhaník Václav Konvalinka. Jarní setkání pořádají účastníci tachovských varhanních kurzů již potřetí. První dva ročníky se konaly v Plzeňské diecézi, ta už ale varhaníkům - amatérům začala být malá. Letos proto volili mezi severem Čech a okolím Přibyslavi.

Volba padla na Přibyslav

„Rozhodli jsme se pro Přibyslav, protože místní varhaník Karel Březina je také účastníkem kurzů a nástroje tohoto kraje jsou ve varhanickém světě opravdu známé,“ informovala jedna z účastnic výletu Barbora Zdráhalová z Karlových Varů, která na varhany hraje už dvanáct let.

Jarní varhanický výlet je díky státnímu svátku letos poprvé třídenní. Zhruba deset účastníků bude doprovázet varhanář, který jim dané nástroje popíše a ukáže jejich zvláštnosti. V pátek navštíví skupina kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie také ve Žďáru.

V sobotu si varhaníci vyzkoušejí nový nástroj v Humpolci, monumentální barokní varhany v želivském klášteře, tři nástroje v Polné a varhany v kostele svaté Anny u Pohledu.

Proženou červotoče

V neděli dojde i na přibyslavský hudební nástroj. Účastníci setkání budou ubytovaní na skautské základně v Přibyslavi. „Když farnost nemá někoho, kdo by na varhany hrál, je to problém,“ popisoval Jan Novotný, který se stará o kostel v Pohledu. Varhaníka, který by hrál na varhany v kostele svatého Ondřeje a svaté Anny, tu hledají marně. Místní staré nástroje likviduje červotoč, který jim škodí hlavně teď na jaře. Sobotní návštěva mladých nadšenců, kteří rozezní anenské varhany, by larvám červotoče měla znepříjemnit život.

Zuzana Klementová