Pokračuje totiž třetí vlna privatizace těchto bytů, a nájemníci tak mají možnost dostat je do osobního vlastnictví.

„Jedná se především o lokality Na Spravedlnosti a Na Výšině. Jde o šestatřicet bytů, celkem za dvacet milionů korun, a s případnými zájemci teď uzavíráme smlouvy,“ uvedl havlíčkobrodský místostarosta Čeněk Jůzl.

Město nabídlo k prodeji celkem přes čtyři sta třicet bytových jednotek, dostalo tři sta dvacet sedm nabídek a akceptováno jich do této doby bylo tři sta sedm.
„Termín pro akceptaci je konec května, případně června,“ dodává Jůzl.

Bytů v osobním vlastnictví je málo

Ve svém osobním vlastnictví má však byty zatím pouze jedenadvacet majitelů, u ostatních je vše ve fázi vyřizování. „Celá záležitost je administrativně nesmírně náročná, trvá poměrně dlouho, než se vše vyřídí na jednotlivých úřadech a než jsou konečně noví vlastníci zapsáni v katastru jako majitelé bytových jednotek,“ vysvětluje místostarosta Jůzl.

Zastupitelé města doufají, že se jim většinu případů prodeje podaří uzavřít ještě v letošním roce. Kromě těchto bytových jednotek však přišlo město i s možností prodeje dalších bytů. Tentokrát se jejich cena ale pohybuje ve standardech tržní ekonomiky.

„Zatímco byty, které si nájemníci odkoupí do osobního vlastnictví, prodáváme v hodnotě zhruba pěti set tisíc za 3+1 o velikosti sedmdesát pět metrů čtverečních, byt té samé velikosti nabízíme zájemcům v inzerátu za podstatně vyšší cenu. Proto se nám také nedaří prodat je tak rychle,“ uvedl místostarosta Jůzl.

Na inzeráty, v nichž město nabízí byty k odprodeji za běžnou tržní cenu, se zatím přihlásili dva zájemci. „Prodej je ale v této době zrealizován pouze u jednoho z nich, u druhého nastaly administrativní komplikace, takže uzavřen je zatím pouze jeden případ prodeje těchto bytů,“ uzavřel Čeněk Jůzl, místostarosta Havlíčkova Brodu.