Jeho obyvatelé přišli o střechu nad hlavou, zaměstnanci, kteří poskytovali pomoc klientům v poradenském centru, o práci. „Některým našim klientům z Havlíčkova Brodu jsme nabídli náhradní bydlení v Hrochově Týnci. Ti, kteří se jinam přestěhovat nemohli, si našli jiné bydlení, nebo skončili na ulici. Přesné počty v této chvíli neznám. Je to smutné, ale bohužel, taková je realita,“ konstatuje za vedení Centra J.J. Pestalozziho Pavel Tvrdík.

Klienti přišli o zázemí, dva zaměstnanci centra o práci. Jejich mobilní telefonní čísla jsou nedostupná, na výzvy a vzkazy nereagují.

Jedna dobrá zpráva

Nicméně Pavel Tvrdík má v současné době i jednu velmi pozitivní informaci, která umožní Centru J. J. Pestalozziho obrazně řečeno povstat z popela.
„Úřad kraje Vysočina ale našel finanční prostředky, díky kterým můžeme činnost domu na půli cesty i jeho poradenského centra obnovit. Samozřejmě k tomu potřebujeme i souhlas Ministerstva práce a sociálních věcí. S tím souvisí i povinnost uskutečnit nová výběrová řízení na odborné pracovníky. Dům bychom chtěli otevřít co nejdříve, už během května,“ upřesňuje Tvrdík.

Do nového výběrového řízení se samozřejmě podle jeho slov mohou přihlásit i bývalí zaměstnanci zařízení, s nimiž má Centrum J.J. Pestalozziho dobré zkušenosti. „Jedná se o dvě pracovní místa, ale po výzvě na úřadu práce se přihlásilo už asi patnáct uchazečů, takže bude z čeho vybírat,“ dodává Tvrdík.

Na provoz domu na půli cesty potřebuje Centrum J.J. Pestalozziho zhruba 1,3 milionu korun ročně. Ministerstvo práce a sociálních věcí však potřeby tohoto zařízení pro letošní rok zcela pominulo a nedalo provozovatelům ani korunu.