Jde o originální akci, která se na Vysočině koná vždy na jaře jednou do roka. „Její nultý ročník vznikl vlastně na oslavu v době, kdy Česká republika vstoupila do Nato, od té doby se soutěž každoročně opakuje,“ upřesnil za pořadatele bývalý voják z povolání Josef Turek.

Němčina, slovenština, polština, samozřejmě i čeština zněla v pondělí na havlíčkobrodské střelnici Sanima. Soutěže konané pod záštitou velitele sil podpory a výcviku Armády České republiky Jaroslava Kociána se zúčastnilo 33 čtyřčlenných mezinárodních střeleckých družstev složených z vojáků z povolání, aktivních i v záloze, zkušených policistů i studentů policejní školy v Jihlavě. Podle pořadatelů to letos byla účast přímo rekordní.

Střelecký klub Avzo Havlíčkův Brod v boji o putovní pohár zastupovali Jan Hevier, Jiří Kocman, Vlastimil Johanides a Josef Bauer. Právě jim se podařilo loni pohár získat a letos je čekal nelehký úkol vítězství obhájit.

Podle pořadatele Josefa Turka střelci měli prokázat svoji zdatnost v zacházení s pistolí ve střelbě patnácti ranami na cíl ve vzdálenosti 25 metrů a patnácti ranami ze samopalu (vstoje, vleže, vkleče) do vzdálenosti 50 metrů.