Trvaly tři dny a zpoajila se do nich jak obec, tak všechny místní dobrovolné spolky, nechyběl ani sjezd rodáků.
"Na uspořádání oslav se nám podařilo získat dokonce dotaci z kraje vysočina. Pokryly 60 procent nákladů. Kolik oslavy stály, není důležité, naše škola si to zaslouží, protože jak jinak udržet v obci mladé rodiny než dobrou školou a funkční infrastrukturou," nechal se slyšet starosta Jiří Kunc.

V čele obce je už čtyři roky. Oslavy výročí založení školy nejsou ojedinělé. Lípa pořádá pravidelně různé společenské zábavy a kulturní akce.
"Když jsem dával dohromady almanach ke 170. výročí založení naší školy, uvědomil jsem si, že i já mám právo vzpomínat. Když ne na celé svoje působení až do současnosti, tak aspoň na první den, kdy jsem do školy přišel. Letos v srpnu to bude už devětadvacet let," zavzpomínal ředitel Antonín Gerža.

Po exkurzi se kradlo

První výročí oslav školy a první setkání rodáků zažil počátkem devadesátých let. "Na to se zapomenout skutečně nedá, krátce potom nás vykradli, zřejmě si někdo v rámci prohlídky školy přišel prohlédnout něco úplně jiného," povzdechl si ředitel.

Letošní oslavy byly v pořadí již čtvrté, Rodáků podle starostových odhadů přijelo několik stovek, obec jejich zvaní nijak neorganizovala, nechala vše na rozhodnutí jednotlivých rodin. "Myslím, že žádní hosté ze zahraničí nepřijeli, ani žádné osobnosti, když nepočítám včerejší návštěvu rodiny básníka Bohuslava Reynka z Petrkova," upřesnil starosta.

Základní škola Bohuslava Reynka v Lípě se může chlubit i něčím jiným, než jen dlouholetou tradicí. V současné době je bezkonkurenčně jediná škola na celém Havlíčkobrodsku, která využívá k vytápění alternativní zdroj tepla. "Škola je vytápěna energií, která sem proudí ze sousední bioplynové stanice v areálu Zemědělské akciové společnosti,"vysvětlil princip starosta Kunc.

Bioplyn: energie budoucnosti

Jedná se nejen o ekologický způsob vytápění ale především velikou úsporu pro obecní pokladnu. "Když jsme areál školy, kde je základní, mateřská škola, družina a školní jídelna vytápěli plynem, platili jsme více než půl milionu ročně. Současné náklady jsou mnohem nižší," pochvaloval si starosta.

Sobotní oslavy začaly v 9.30 hodin v jídelně základní školy kulturním programem v podání učitele Pavla Lutnera. Přitom samotná prohlídka školy dávala mnoho důvodů ke vzpomínkám. "Bydlela jsem na samotě, cesta do školy nebyla jednoduchá, od nás vedla pouze pěšinka, v zimě nám musel tatínek prošlápnout cestu," vybavila si Mirka Melounová, která navštěvovala školu koncem 50. let. Josef Brož zase vzpomínal na to, jak se přístavba lipské školy odbývala v takzvané akci Z což znamenalo zadarmo a mnozí obyvatelé Lípy na ní přesto odpracovali mnoho brigádnických hodin.

Do Lípy se bude vracet i z Prahy

I pro žačku 9. ročníku Petru Fejtovou bude brzy lipská škola minulostí. Chystá se po letošních letních prázdninách na chemickou průmyslovku do Prahy. "Samozřejmě budu domů jezdit. Budou mi chybět rodiče, přátelé, kamarádi. I na školu budu vzpomínat, byli jsme tady dobrá parta. Myslím, že v Lípě se mi vždycky žilo dobře, blízko do města, ale příjemný klid, pro mládež dost zábavy a společenského vyžití," rozpovídala se budoucí středoškolačka.

Právě mladé lidi se obec snaží udržet jak se dá. "V obci je lékařská ordinace, obchod, knihovna, internet, zájemcům jsme začali nabízet nové stavební parcely za dobrou cenu, dobudovali jsme kanalizaci a čistírnu odpadních vod, jak v Lípě, tak v Petrkově. V Dobrohostově se totéž buduje letos, je zde i poměrně slušná doprvní obslužnost, do města není daleko," vypočetl starosta Kunc některé výhody, které obec Lípa občanům nabízí.