To je sociálně zdravotní služba pro seniory a osoby se zdravotním postižením, která vymezené cílové skupině umožňuje zůstat co nejdéle doma.

Tísňová péče je určena osobám starším 18 let, osobám se zdravotním postižením, kteří žijí sami ve svém bytě nebo domě. Tuto péči na Vysočině poskytuje občanská společnost Život 90 Jihlava. Čtvrtletně si podle provozovatelů tísňové péče nechávají montovat speciální zařízení tak čtyři až pět nových uživatelů.

Poskytovatel služby provozuje dispečink, který obsluhují zdravotní sestry 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Zde zdravotní sestra přijímá telefonické hovory nebo zprávy z bytů pomocí jednoduchého zařízení napojeného na telefon, který má uživatel v bytě.

„Konkrétně se pro příklad jedná o situaci, kdy uživatel služby spadne a nemůže se zvednout, aby si sám zavolal pomoc. V tom případě zmáčkne tísňové tlačítko a čeká,“ popisuje způsob práce Markéta Hanusová z občanské společnosti. „Poplachová zpráva se zobrazí na počítači dispečinku. Zdravotní sestra se prostřednictvím hlasitého telefonu ozve a zjistí situaci, kterou vyhodnotí, uživateli poradí, v případě potřeby kontaktuje blízké osoby, policii, rychlou záchrannou službu, hasiče, sousedy,“ informuje dále.

Podmínkou je telefon

Čidlo slouží také jako monitor pohybu uživatele po bytě. Pokud během 10 až 12 hodin čidlo nezaznamená pohyb, zdravotní sestře na dispečinku se o této skutečnosti zobrazí v počítači tísňová zpráva.

V případě, že uživatel opustí byt na dobu delší než jeden den, systém jednoduše přepne a stane se z něho „policista“.

V nepřítomnosti uživatele mu systém hlídá byt. Podmínkou pro instalaci zařízení pro zabezpečení tísňové péče je mít pevnou telefonní linku, nebo mobilní telefon.

Uživatelský poplatek za měsíc činí 300 korun a cena hovorného je podle operátora. Zařízení, které tuto službu provádí, stojí 13 500 korun a tu uživatel dostane do pronájmu zdarma.