Z řady to povážlivě zašumí. „Ne, jede moc zbrkle,“ ozývá se od přihlížejících. „Nahání čas, ale dostane trestné body,“ dodává jeden z diváků.

Česká zemědělská akademie ve středu a ve čtvrtek pořádá v rámci předsednictví ČR Evropské Unii Evropský šampionát ve zručnosti žáků zemědělských škol. Sjeli se sem nejlepší traktoristé a budoucí agronomové ze škol Dánsku, Estonsku, Nizozemí, Lucembursku, Holandsku, Polsku, Velké Británii a Švédska.

Z Českých škol se prvenství snažili dobýt studenti z Benešova a Stříbra, světelští zemědělci se zatím účastnili mimo soutěž.

Nejtěžší je couvání

„Nejtěžší je to couvání, ale konkurence se nebojíme,“ věří si Petr Soukup a Miroslav Regula, reprezentující Českou republiku, konkrétně SOŠ ve Stříbře.
„Myslím si, že pro ně bude nejtěžší sečení kosou, konkurence je veliká a ostatní jsou zruční,“ obává se jedné z disciplín, která se koná dnes v Humpolci, jejich učitelka Jana Šlehofrová.

Druhým reprezentantem České republiky jsou dva studenti z Benešova. Ti se nebojí jízdy s traktorem, ale jiných soutěží. „Máme strach hlavně z dojení krávy. Každá kráva je jiná a dost nevyzpytatelná,“ shodují se Michal Skalický a Jan Souček.

Jejich vedoucí učitel se ale bojí jiné disciplíny, která na první pohled vypadá dost lehce. „Myslím, že hodně těžké bude odhadnout hmotnost domácích zvířat, což nás čeká také v Humpolci. Ale klukům věřím, myslím, že školu nezahanbí,“ říká s úsměvem Jakub Fukal.

„Soutěž probíhá ve dvou dnech. Ve Světlé to je především jízda zručnosti, v Humpolci, kam se přesuneme zítra pak disciplíny, které ovládaly už naše babičky, jako je ruční dojení kravského mléka, sečení trávy na ploše 25 metrů čtverečních a chybět nebude podle ani doplňkový úkol, v němž se účastníci pokusí odhadnout váhu koně nebo vepře,“ vysvětluje jeden z organizátorů Josef Horní z České zemědělské akademie.

A kteří „traktoristé“ jsou podle něj nejšikovnější? „Hodně šikovní jsou Holanďané, ale Češi samozřejmě také, a já doufám, že vyhrají, jsou šikovní,“ dodává s úsměvem Horní.