Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce protestují proti diskriminaci: vyvěsí cedule

Havlíčkobrodsko - Máme dost diskriminace! To vzkazují státním úřadům starostové malých měst a obcí z Havlíčkobrodska, činných ve Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR).

23.5.2009
SDÍLEJ:

Za obec Podmoklany vyvěsí protestní ceduli Jan Růžička z finančního výboru obce (na snímku). Podle místního starosty Jiřího Zatřepálka mají obyvatelé vesnic stejné potřeby jako lidé ve velkých městech, tak proč dělat rozdíly. Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Proto v úterý 26. května „ozdobí“ informační tabule u vjezdu a výjezdu z obcí tabule další. Upozorní návštěvníky, že vstupují do obce, kterou stát dlouhodobě „šidí“ na daních.

Takový názor zastává například starosta Podmoklan na Chotěbořsku Jiří Zatřepálek. „Cedule nechalo vyrobit předsednictvo sdružení a já s jejich obsahem souhlasím. U Podmoklan cedule viset bude. Malé obce dostávají rok co rok od státu z přerozdělení daní čím dál méně a podle mého názoru to je daňová diskriminace,“ zdůrazňuje starosta.

Menší obec, menší potřeby?

Systém takzvaného rozpočtového určení daní se nelíbí ani starostovi Romanu Bruknerovi z Havlíčkovy Borové. I tady by měla v úterý viset tabule upozorňující na rozdílný přístup státu k velkým a malým samosprávám.

„Loni jsme dostali do rozpočtu od státu na daních asi 8,3 milionu korun, jak to bude vypadat letos, kdo ví. Přitom se na malá města a obce valí stále víc povinností: třídit odpady, mít čistírnu odpadních vod. Ale kde na to máme brát?“ ptá se Brukner.

Přitom i obyvatelé Havlíčkovy Borové si dle jeho slov zaslouží stejně jako ve městech pořádnou silnici, dobrou střechu u základní školy, stavební parcely za rozumnou cenu, aby mladé rodiny neodcházely jinam.

„My nejsme členy Sdružení místních samospráv, ale akci podporujeme a souhlasíme s ní,“ přidává starosta Jitkova Petr Kubát. „Jsme členy svazu, ceduli máme připravenou, v úterý bude viset,“ sděluje stručně starosta Jeřišna Pavel Jecha.

Co starostům malých obcí vadí? Problém se jmenuje rozpočtové určení daní. „Stát vybírá prostřednictvím finančních úřadů daně, ty pak přerozděluje ministerstvo financí. Městům a obcím platí podle koeficientu, jehož velikost závisí na počtu obyvatel. Čím menší obec, tím dostává méně,“ vysvětlují starostové. Proto malá obec dostane na jednoho obyvatele 43 korun, Praha 270.

„Opravdu mají občané na venkově méně potřeb než ve velkém městě?“ podivuje se Zatřepálek.

Po protestech jednání

Za protestní akci malých obcí stojí Sdružení místních samospráv ČR. „Sdružení místních samospráv ČR se rozhodlo upozornit na diskriminaci občanů ve městech a obcích pod 100 tisíc obyvatel. A proto ony cedule. Veškeré náklady jdou na organzaci SMS ČR. Dále jsme zahájili jednání napříč politickým spektrem ohledně stávajícího zákona o rozpočtovém určení daní,“ informuje za vedení SMS ČR starosta jihomoravského Vlčnova Jan Pijáček.

Zhruba před rokem vystoupila asi tisícovka malých obcí ze Svazu měst a obcí, mezi nimi například i obec Podmoklany. Podle starosty Zatřepálka totiž svaz hájil zájmy bohatších měst. Obce pak založily vlastní Sdružení místních samospráv ČR.

Neporuší zákon?

Mohou starostové obcí a malých měst ale na informační tabule u vjezdu a výjezdu z obce, které nejsou majetkem obce, vyvěšovat jiné informační tabule? Neporuší tím zákon?

„Dle vydaných a platných Technických podmínek Ministerstva dopravy ČR, Zásad pro dopravní značení na pozemních komunikacích lze s dopravními značkami „Obec“ a „Konec obce“ společně umísťovat (na jeden sloupek) pouze značku B 20a „Nejvyšší dovolená rychlost nebo značku uvádějící číslo silnice,“ informuje Ivana Ševecová z Oddělení správy komunikací krajského úřadu kraje Vysočina Jihlava.

Více obyvatel = vyšší příjem
Vyšší koeficient tedy i vyšší daňový příjem může obec dosáhnout, když počet obyvatel přesáhne určitou hranici. Proto se některé obce a města uchylují k „nakupování“ chybějících duší a lákají za finanční příspěvek občany, aby se k nim přihlásili do trvalého pobytu. V minulosti tak učinilo třeba město Jihlava.

Autor: Štěpánka Saadouni

23.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení