Květen, tedy podle našich předků období, kdy by se v žádném případě veselky konat neměly, pomalu končí a na matrikách městských úřadů v okrese proběhlo svateb hned několik.

„Měli jsme tu letos v květnu tři svatby a poslední se bude ještě konat o tomto závěrečném víkendu,“ říká chotěbořská matrikářka Hana Pavlásková.
„Dost jsme se tomu divili, protože takové množství je pro nás v tomto měsíci rarita. Několik let dozadu neproběhla ani jedna veselka, jen v roce 2006 byla jedna jediná, a letos hned čtyři,“ usmívá se Pavlásková. Podle ní se lidé už pověry, která trápila naše dědečky, nebojí.

„Všichni snoubenci jsou mladí lidé, kteří se berou poprvé a pověry už se nebojí. Jen jeden tatínek se divil, že se mladí chtějí brát právě teď, ale sami snoubenci strach nemají,“ dodává matrikářka.

Květen i pátek třináctého

Tři svatby se odehrály v letošním máji i ve Světlé nad Sázavou. „Oproti loňským letům ten počet stoupl. Lidé už se berou i v květnu v pátek třináctého, takže se nebojí žádných pověr,“ usmívá se zástupkyně matrikářky Alena Rázlová.

Ne všude jsou ale snoubenci tak stateční. Pouze jednu jedinou svatbu letos v květnu přivítali v Havlíčkově Brodě.

„Tento rok jsme zde v máji měli pouze jednu veselku, takže pověra nejspíš funguje, protože v květnu zaznamenáváme v této oblasti celkově hodně velký útlum,“ řekla mluvčí havlíčkobrodského městského úřadu Alena Doležalová.

„V loňském roce jsme dokonce neměli ani jednu a rok předtím, tedy 2007, to byla jen jedna jediná, a to církevní. Letos v dubnu jich ale bylo dvanáct a na červen jich máme nahlášených dvacet,“ dodala Doležalová.

V Ledči nad Sázavou si letos v květnu nevyměnili prstýnky dokonce vůbec žádní snoubenci. „Měli jsme zde pouze jedny zájemce, chtěli se brát na ledečském hradě, ale nakonec volali, že měli ještě rozjednané jiné místo, a to jim nakonec vyšlo,“ uvedla tamní matrikářka Marie Bělohradská.

Podle jejího názoru ale nehrála roli tato starodávná pověra. „Myslím, že lidé, zejména ti mladí, už se nebojí pověry jako takové. Spíš je vžité, že v květnu se prostě nikdo nežení a nevdává,“ vysvětluje matrikářka a dodává, že letošní nulový počet svateb je spíš výjimka, vždycky alespoň jednu mají.