Historickými otazníky i záhadami pocházejícími snad z jiné reality se zabývalo víkendové setkání příznivců záhad, tajemna a nevysvětlitelných událostí v chotěbořském Geofondu. „Scházíme se letos už poosmé, přijelo zatím asi osmdesát lidí z různých koutů republiky, ale odpoledne čekáme další hosty, kteří se zajímají hlavně o přednášku Ivana Mackerleho o tajemství pražského Golema,“ říká za pořadatele Milan Knob z chotěbořského klubu záhadologů.

Snad z největší dálky vážil do Chotěboře cestu Evžen Kulič z australského Melberne. „Jezdím poslední dobou do Čech pravidelně. Tady je jaro, ale u nás je zrovna dost nepříjemná zima. Asi předloni jsem se dozvěděl o tomto setkání na internetu a letos jsem v Chotěboři už podruhé,“ prozrazuje zahraniční host, který ale sám v oboru zkoumání záhad není žádným nováčkem.

Posuny v čase

Je autorem knihy Tajemství experimentu Philadelphia, která se zabývá pokusy amerických vojenských sil z konce druhé světové války o neobvyklou vojenskou techniku, která by je ochránila před útoky nepřátelských ponorek. „Ovšem tato síla se jim poněkud vymkla z rukou a na lodích, které onu techniku používaly, docházelo k podivným jevům, třeba i posunům v čase“ prozrazuje Evžen Kulič, který podklady ke knize údajně získal prostřednictvím své dcery žijící v USA a z odtajněných vojenských materiálů.

Jako každoročně nebylo setkání příznivců záhad zaměřeno jen jedním směrem. Prostor dostávaly jak historické záhady spočívající na reálných základech, například přednáška Jedenácté spiknutí o aktivitách nacistické Třetí říše Martina Koutného, tak i besedy na téma kvantové teleportace a telepatie.