Maturují zde první absolventi unikátního a jediného oboru v celé zemi Podnikání s odbornou specializací provozování pohřební služby.

„Teď mám za sebou to nejhorší, počítače. Zbývá ještě ekonomie a technický provoz pohřební služby, to už zvládnu. V oboru jsem už od roku 1993, takže tyhle věci všechny znám, jsem už kozák,“ směje se „student“ Josef Zeman z Týna nad Vltavou, který právě s úlevou vychází z učebny, kde sídlí maturitní komise. Na zkoušku se učil měsíc, obor ve Světlé jinak dálkově studoval tři roky.

Vyšší kvalifikace byla výzva

„Jezdil jsem sem každých čtrnáct dní na celý pátek a sobotu. Nebylo to nic lehkého, vydržet v mých letech sedět a udržet po celou tu dobu pozornost,“ vysvětluje maturant oděn celý v bílém obleku.

Pan Zeman se na dráhu „studenta“ vydal ve svých čtyřiapadesáti proto, že chtěl být více kvalifikovaný. „Když už jsem v tom oboru tak dlouho, chtěl jsem být mezi prvními „vzdělanými“, když se škola otevřela. Myslím, že v každých službách by měli být odborníci a v této oblasti to platí dvojnásob.“

A kdy to chtěl opravdu vzdát? „Večer před samotnou maturitou pro mě byl nejhorší, to jsem si říkal, že to snad opravdu vzdám. Nakonec jsem ale do boje šel,“ usmívá se Zeman.

„Celkem máme letos devětadvacet maturantů. Původně bylo studujících třicet dva. Jeden možná půjde ještě v září, takže úspěšnost je vysoká,“ objasňuje s hrdostí v hlase ředitel školy Jindřich Vodička.

Odborné předměty zkouší odborník

Maturitní předměty, jako český jazyk, občanskou výchovu a ekonomii zajišťuje akademie sama. Odborný předmět, technický provoz pohřebnictví učí a zkouší ředitel pohřebních ústavů hlavního města Prahy Julius Mlčoch.

„V odborných předmětech většinou studenti problémy nemají, protože často jsou to lidé z oboru, kteří mají praxi, nebo mladí lidé, kteří chtějí pokračovat v práci svých rodičů,“ vysvětluje Mlčoch.

Unikát nejen v České republice

Škola je jediná v ČR, kde mohou zájemci obor pohřebnictví studovat. V okolních zemích je ještě učňovská škola v Rakousku a další v Německu, ale jinak nikde. A obor je otevřený úplně všem bez rozdílu praxe či věku.

„Nejstaršímu studentovi je 65, nejmladšímu pak dva roky. Ten tu byl na přednáškách se svou matkou,“ směje se Vodička.