„Olympiádu pořádá mezinárodní výbor CTIF, který sdružuje 43 států. Poslední olympiáda tohoto druhu se konala v Chorvatsku, kde se jí zúčastnilo 30 soutěžících družstev z různých zemí,“ upřesnil ředitel centra hasičského hnutí v Přibyslavi Jiří Pátek.

CTIF je Mezinárodní technický výbor pro prevenci a hašení požárů. Právě přibyslavské Centrum hasičského hnutí poveze olympijský oheň v kahanu, který byl 25. dubna posvěcen arcibiskupem Janem Graubnerem na poutním místě Hostýn. Cesta olympijského ohně z Přibyslavi do Ostravy začne ve středu 10. června zapálením kahanu na nádvoří zámku. Odtud se Pragovka vydá na cestu směrem Žďár nad Sázavou, Polička, Jevíčko, Opava, aby do Ostravy dorazila ve středu přesně za týden.

„V řízení Pragovky se budeme střídat s kolegou, pojede s námi doprovod,“ popsal cestu ředitel Pátek s tím, že Pragovka má za sebou důkladnou technickou kontrolu. Podle jeho slov se pojede za každého počasí. „Jsme hasiči, my se vody nebojíme,“ zavtipkoval ředitel Pátek.

Akce získala několik sponzorů, kteří cestující posádku vybavili vším potřebným, včetně pláštěnek. Celou cestu do Ostravy hasiči absolvují ve slavnostních historických bílých uniformách a tradičních přilbách. Cesta z Ostravy už bude technicky méně náročná, posádka pojede již moderním automobilem.

Pragovku dopraví zpět Hasičský záchranný sbor moravskoslezského kraje. Olympiáda v požárním sportu se v Ostravě koná 19. července.