Kromě Suchého přijali představitelé Havlíčkova Brodu i další úspěšné hokejisty – mistra české extraligy Miroslava Dubna, reprezentanta a vicemistra ruské Kontinentální hokejové ligy Josefa Vašíčka, nebo brodské hráče, kteří vypomáhali Slavii ve finále extraligy.

Největší pozornost však byla upřena na čerstvého člena síně slávy mezinárodní hokejové federace Jana Suchého. „Byl jsem pochopitelně rád, že se mi dostalo takového uznání. Je to nejvyšší ocenění, které člověk může v hokeji dosáhnout,“ prozradil legendární československý zadák. „Mistrem světa jsem nikdy nebyl. Takhle je vidět, že jsem něco uměl, něco jsem dokázal. Lichotí mi to,“ dodal.

Zázemí bylo horší jak v Praze

Obránce, který nosil ve své kariéře číslo 17 na dresu, doprovázel na slavnostní vyhlášení vnuk. „Bylo o nás postaráno dobře. Jen mě zarazila jedna věc. Všichni šéfové svazu a my ocenění jsme bydleli v luxusním hotelu v centru Bernu, jen český předseda svazu bydlel někde na kraji města,“ kroutil hlavou Suchý.

Do Síně slávy IIHF byl Suchý uveden společně s dalšími hráči. „Oceněn byl také Kasatonov. Slovinec Hiti, proti kterému jsem také hrával. Dále nějaký Američan a maďarský rozhodčí,“ upřesnil havlíčkobrodský rodák.

Na legendu českého hokeje jinak hokejové Švýcarsko, které bylo dějištěm mistrovství světa, příliš nezapůsobilo. „Propagace tam byla malá, skoro žádná. Nikde ani moc nebylo vidět, že je mistrovství světa,“ řekl.

Suchého příliš nenadchly ani zápasy šampionátu. „Viděl jsem tři a úrovní jsem nebyl příliš nadšený. Je pravda, že proti sobě nehráli Ti nejlepší, nebo jsem moc zmlsaný z Kotliny,“ usmíval se.

Jeden z nejlepších obránců československého hokeje nebyl nadšený ani ze zázemí. „Nás donutili postavit v Praze pro mistrovství světa halu za několik miliard a ve Švýcarsku se mistrovství hrálo ve starých halách,“ rozčiloval se Suchý.

Jemu dal zapravdu i přímý účastník světového šampionátu Josef Vašíček. „V Klotenu to bylo opravdu malé. Kabiny byly jen tak tak. Náhradní gólman dokonce seděl mimo šatnu. Na druhou stranu to bylo zase blízko k ledu. V Bernu to bylo o něco lepší, ale zase daleko od kluziště. Zázemí ve Švýcarsku ani zdaleka nebylo na úrovni jako v Praze,“ potvrdil Vašíček.

Duben: Moc lidí jsem tady nepotěšil

Na brodské radnici se mimo jiné setkali i finalisté letošního ročníku hokejové extraligy. Zástupce Karlových Varů obránce Miroslav Duben a brodští slávisté Stanislav Neruda, Tomáš Svoboda, Lukáš Endál, Jaroslav Suchan, Jakub Šulc, Martin Ondráček a Miroslav Holec.

Právě pětatřicetiletý obránce Duben, který je už nyní hráčem Mladé Boleslavy, vylíčil svoje pocity po finále. „Slavia je mi tak trochu souzená, hrál jsem proti ní už třetí finále. Naštěstí tentokrát se mi povedlo konečně titul získat,“ usmíval se Duben. „Ale asi jsem v Brodě moc lidí nepotěšil,“ dodal vzápětí.
„Oslavy probíhaly ve Varech dva dny, ale místní to táhli i déle,“ přiblížil bývalý karlovarský zadák. „My jsme slavili taky dva dny, ale spíš to bylo na žal,“ přidal se do debaty brankář Slavie Stanislav Neruda.