Nacvičovat ošetření jednotlivých zranění „jen jako“ dokonce už ani při dětských soutěžích nemá smysl, protože podle pořadatelů v takovém případě chybí i určitý psychologický efekt.

Záchranáři pak vůbec netuší, jak zranění opravdu vypadá. Skutečnost pro ně může být velmi ošklivým překvapením, které by nemuseli zvládnout.

David Vošický začínal v řadách mládeže Českého červeného kříže v Havlíčkově Brodě, nedávno postoupil už mezi dospělé a svoji maskérskou dovednost předvedl při nedávné soutěži hlídek malých zdravotníků. Znalosti získal v několikadenním odborném kurzu.

„V rámci kurzů se učí především základní znalosti z anatomie, aby maskéři věděli, jak skutečné zranění v reálu vypadá. Součástí kurzů jsou i praktické ukázky jak připravit speciální modelovací hmotu nebo vyrobit z běžně dostupných surovin krev, která vypadá úplně jako pravá,“ upřesnil David. Na působivě vypadající rány, od pravých skoro k nerozeznání, totiž podle zkušeného maskéra nejsou třeba žádné speciální materiály a drahé suroviny. Vše se dá nakoupit v běžné drogerii.

„Například krev se dá vyrobit ze směsi medu, kyseliny citrónové, karamelu a potravinářského barviva. Na ukázku vyhřezlých vnitřností z poraněného břicha stačí kondom naplněný hnědou a bílou modelovací hmotou a samozřejmě trocha šikovnosti,“ prozradil David.

Kurzy pro maskéry zdravotnických soutěží pořádají vesměs zkušení zdravotničtí záchranáři profesionálové. Trvají v průměru tak tři až čtyři dny.

Po pěti letech by měli maskéři odborný kurz absolvovat znovu už s ohledem na to, jak se s vývojem společnosti a její techniky mění i spektrum úrazů a nehod.