A ani letos nejsou školáci ochuzeni, ačkoli by se mohlo zdát, že všudypřítomná ekonomická krize zasáhla i tuto oblast. Naštěstí se jí, alespoň podle některých škol, prozatím nedotkla.

Podle základních škol na Havlíčkobrodsku je jejich počet i obsazení zhruba stejné jako v předcházejících letech.

Na Stvořidla, Šternberk či do zoo

„Na výlety jezdíme pořád. Teď jsme navíc vyhráli nějaké peníze v soutěžích, takže je máme zadarmo, krize se nás tedy nedotkla,“ objasnila situaci ředitelka malotřídky v Dobrnici Zlatuše Špitálníková.

„Byli jsme v Praze a chystáme se ještě na jeden výlet, možná na Šternberk nebo na Stvořidla, uvidíme, kam budou děti chtít. Také máme naplánovanou cestu do jihlavské zoo, tam se dětem líbí,“ usmívá se Špitálníková.

Nouzi o účastníky výletů nemají ani ve Štokách. Jezdí se stejně jako kdykoli předtím. „Ve srovnání s předchozími lety jsme žádné rapidní snížení zájmu nezaznamenali. U nás to je ale dáno také tím, že neděláme drahé výlety. Spíše se snažíme o co nejlevnější ubytování ve stanech či chatkách, ale na druhou stranu také o to, aby žáci měli co největší možnost pohybového vyžití,“ vysvětlil ředitel štocké základní a mateřské školy Petr Jakeš.

Úbytek nezaznamenali

Některé školy sice pořádají výlety a pobyty v zahraničí či vícedenní s komfortnějším ubytováním, ale ani tady nezaznamenávají příliš velký úbytek zájmu.

„O delších a zahraničních pobytech a výletech rodiče vědí dostatečně dlouho dopředu, takže mají možnost dítěti na výlet našetřit či zvážit, zda na něj pojede, nebo ne,“ uvedla ředitelka havlíčkobrodské ZŠ V Sadech Věra Gablechová. Podle ní sice došlo k tomu, že se některé děti odhlásily z outdoorových pobytů, ale nebylo to z důvodů ekonomické krize.

„Některé děti toho mají víc a pak si musí vybrat, kam pojedou. Nemyslím si ale, že by se odhlašovaly z finančních důvodů.“

Jednu změnu ale škola přece jen udělat musela. Jazykový pobyt, který se konal v zahraničí, přesunula do Čech. „Výuka anglického jazyka zůstává, děti se ale budou učit v Čechách, nepojedou už do ciziny,“ dodala Gablechová.