Ukázky práce policejních psovodů měly totiž u dětí z prvního, ale i druhého stupně největší úspěch. Častý potlesk na otevřené scéně byl toho jasným důkazem.

„Už jsem se bála, že běží na mě!“ oddechla si světlovlasá dívčina při sledování dvou německých ovčáků v akci, kteří se po několika metrech ostrého běhu vrhali na odvážného figuranta, policejního psovoda Stanislava Havlíčka, a to jen pár kroků od přihlížejícího publika. Ten se role zlovolného pachatele zhostil velmi věrohodně.

Psi na kolotoči

I on na psy symbolicky útočil, a to nejen obuškem, který měl v ruce, drsným hlasem, ale dokonce i kapslovou pistolí. Směrem ke psům vystřelil celkem třikrát a v okamžiku, kdy se mu psi pověsili na obě ruce, roztočil je jako na kolotoči. „Je to součást jejich výcviku. Nesmí je překvapit, natož zastrašit, ani výstřel z pistole,“ vysvětlil Havlíček.

Trojice německých ovčáků byla v permanentním obležení dětských kolektivů. „Jsou zvyklí. A když je to přestane mezi dětmi bavit, tak se prostě zvednou a jdou od nich pryč. Žádné vrčení, nebo, nedej bože, kousání. Mimochodem, teď zvládli dvě mateřské školky, tak tohle zvládnou taky,“ usmál se Havlíček.

Pouta i otisky prstů

Součástí Dne s policií na nádvoří školy byla také prezentace policejní dodávky, rychlého vozu VW, který policie nasazuje na dálniční úseky, a také silného motocyklu Honda. Živo bylo také u stolku policejních techniků, kteří snímali otisky prstů všech zájemců jako na běžícím páse. Strážnice havlíčkobrodské městské policie zase nasazovala pouta, a kdo chtěl, mohl si fouknout i do digitálního alkohol-testeru. Každou chvíli prořízlo vzduch ostré zaječení policejních sirén, často se rozkmitala i modrá výstražná světélka umístěná v maskách automobilů.

Dost práce měli i hasiči, kteří dětem přivezli ukázat vysokozdvižnou plošinu. I ta byla stále v permanenci, nebylo snad jediného žáka, který by se na areál školy nechtěl podívat pěkně z výšky.

„Den s policií pořádáme každým rokem a pokaždé někde jinde. Tady jsme už ale podruhé. Domluvili jsme se tak s vedením školy,“ řekla mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová. Společně se svou kolegyní měla na starosti distribuci celé řady propagačních tiskovin určených dětskému čtenáři, vlaječek s policejním emblémem a dalších materiálů.

„Tak co? Budeš policistou?,“ zeptali jsme se osmáka Martina ve chvíli, kdy se zájmem okukoval pomůcky městských strážníků. „Možná by se mi to líbilo,“ připustil. „Jezdit s takovým bourákem by nemuselo být vůbec špatný,“ hodil uznale hlavou směrem k tmavému VW. „Nakonec i práce se psy by se mi asi líbila. Uvidíme. Ještě mám čas na rozmyšlenou. Proberu to s našima,“ dodal a vydal se směrem k hasičské plošině.

Středeční Den s policií se zkrátka na Wolkrovce vydařil. Spojil příjemné s užitečným a dobrý pocit z jeho průběhu měli nejen jeho aktéři, ale hlavně děti.