„Pokud vím, na toto téma se nikdy předtím anketa nekonala,“ vysvětlila svůj záměr Marie Mrázová, která studentům ekonomického lycea úkol zadala. Na otázky odpovědělo téměř sto čtyřicet studentů.

Školní jídelna, která vaří pro skoro tři sta strávníků, vyšla z hodnocení dobře, více než polovina dotázaných její kvality označila jako chvalitebné. Studenti ocenili výběr z více jídel. Uvítali by ale, kdyby si jídla mohli volit dopředu.

Na pracovišti v ulici Bratříků strávníky obsluhují žáci prvního ročníku oboru číšník – servírka, kteří studentům přinesou pokrm vybraný z jídelního lístku. Může se tak stát, že se později příchozí musí spokojit s jídlem, které zbylo.

Luštěniny jim nechutnají

„V příštím školním roce dojde ke změnám, zvýší se kapacita školní jídelny a tomu se bude muset přizpůsobit organizace přípravy a výdeje jídel,“ odpověděla Mrázová na otázku, zda se studenti na základě ankety dočkají v této otázce zlepšení. Škola by také ráda vyšla vstříc studentům s dietním stravováním, například těm, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu.

Co se oblíbených jídel týče, úspěch mívá pizza a speciální úpravy masa, které tu podávají například s ovocem nebo se sýrem. Děvčata preferují zeleninové a těstovinové saláty, chlapci dávají přednost omáčkám s knedlíkem.

Nejméně rádi vidí studenti na talířích luštěniny. Neradi mají luštěninová jídla i studenti, kteří se stravují v jídelně Vyšší odborné školy, Gymnázia a Střední odborné školy uměleckoprůmyslové ve Světlé nad Sázavou.

„Anketa proběhla asi před dvěma roky, ale studenti se neshodli, jedni chtěli masové polévky, jiní zase zeleninové,“ popisovala nesnáze při sestavování jídelníčku vedoucí školní kuchyně a jídelny Marie Čapková. Studenti mohou ovlivnit svůj jídelníček, na škole funguje stravovací komise. Ne všechna jejich přání je ale možné splnit. Oblibě se tu těší sladká jídla a obložené talíře. Pamatují tu i na vegetariány, kteří mají vlastní chod.

Také studenti Gymnázia, Střední odborné školy a Vyšší odborné školy v Ledči nad Sázavou mohou částečně ovlivňovat, co jim ve školní jídelně uvaří. Anketu tu již delší dobu nepořádali. U zdejších studentů boduje smažené vepřové žebírko, svíčková hovězí pečeně nebo vepřový vrabec.

Zuzana Klementová