„Peníze na nájem nemáme, ale poradnu nezavíráme. Naopak, nabízíme více služeb a klientů stále přibývá,“ potvrdila vedoucí poradny Jiřina Kocmanová ze Svazu neslyšících a nedoslýchavých.

O problémech této poradny pro sluchově handicapované psal Havlíčkobrodský deník už několikrát. Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytlo pro letošní rok organizaci sluchově postižených na Vysočině minimální finanční dotace.

Finanční injekce od ministerstva

Hrozilo, že se poradenská centra v Jihlavě a Havlíčkově Brodě zavřou a odborně školení zaměstnanci odejdou. Sluchově postižení z Vysočiny by pak museli jezdit pro radu a pomoc třeba až do jihomoravského Brna.

„Nakonec ministerstvo přece jen přidalo krajské organizaci peníze, aby mohla uhradit zaměstnancům mzdy. Toho jsme hned využili a rozšířili svoje služby o jeden poradenský den. Naše kancelář v Havlíčkově Brodě teď bude pro neslyšící a nedoslýchavé otevřena nejen ve středu, ale i v pondělí,“ informovala Kocmanová.

Ovšem další finanční potíže přetrvávají, poradna nemá stále z čeho platit nájem. Částečné řešení se ale přece jen našlo. „Národní rada osob se zdravotním postižením chce v celé republice otevřít specializovanou síť poradenských center pro klienty s různými typy handicapů. Nabídli jsme jí naše prostory do spoluužívání a k tomu našeho školeného pracovníka,“ vysvětlila Kocmanová.

Rozšíří se poradenské dny

Národní rada tak přispěje organizaci sluchově postižených na nájem, k tomu se ještě rozšíří služby poradny o další dva dny, čtvrtek a pátek.
„V těchto dnech bude poradna oficiálně sloužit klientům s jiným druhem postižení než sluchovým, ale pokud přijde neslyšící požádat o radu, samozřejmě ho nikdo neodmítne,“ zdůraznila Kocmanová.

Poradna pro sluchově postižené zaměstnává v současné době dva odborné pracovníky na částečný úvazek a osm externistů, kteří mají na starosti prakticky celý kraj Vysočina.

Starají se zdarma zhruba o 500 klientů, z toho jen na Havlíčkobrodsku čeká na jejich pomoc více než stovka sluchově postižených. Navíc klientů s tímto handicapem podle Kocmanové neustále přibývá.