Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konečné řešení: alejí povede systém výhyben

Přibyslav/Žižkovo Pole - Řešení snad vyhovující všem. Lipová alej u Žižkova Pole zůstane zachována, rozšíření komunikace se uskuteční systémem výhyben. Vedení obce se ale tváří skepticky.

15.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ archiv

O případu psal loni jako první Havlíčkobrodský deník. Začal jako spor ochránců přírody občanského sdružení Mezník, které chtělo lipovou alej od Dobré po Macourov prohlásit za památnou, a obcí Žižkovo Pole.

Většina stromů zůstane stát

„Přáli jsme si učinit místní komunikaci II/351 bezpečnější, což vinou vzrostlých stromů kolem silnice nelze. Doufali jsme, že kraj Vysočina v tom podnikne určité kroky,“ říká starosta Žižkova Pole Jan Čepl. Do opakovaných jednání se zapojila jak obec, tak občanské sdružení Mezník, radnice v Přibyslavi a nakonec i kraj Vysočina. Ten nechal zpracovat odborný dendrologický posudek, zda lípy kolem silnice jsou opravdu „zralé“ ke kácení.

Jak se ukázalo, ve špatném stavu je pouze několik jedinců. Ty lze pokácet, ostatní stromy ale nechat odborně ošetřit a silnici by měly učinit bezpečnější takzvané výhybny, v místech, kde dojde k pokácení nekvalitních dřevin.

„My jsme s takovým rozhodnutím spokojeni,“ říká za sdružení Mezník Lukáš Musil. Souhlasí s tím, aby se nemocné stromy opravdu pokácely a ostatní nechaly odborně ošetřit, byť to nebude zrovna levné.

„Právě proto jsme chtěli lipovou alej prohlásit za památnou. Kdyby se nám to zdařilo, peníze na ošetření stromů bychom získali ze státních dotací,“ vysvětluje Musil. Podle Mezníku je takových alejí v republice velice málo, jedná se o významný krajinný prvek. Méně spokojený je už starosta Žižkova Pole Jan Čepl. Podle jeho slov ale alej bezpečná není.

„Už s ohledem na to, jaký je tam provoz. Dvě auta mají problém se v aleji mezi stromy vyhnout. O bezpečnosti cyklistů nemluvě. Zatím je všechno v pořádku, ale jen do doby, kdy se stane nějaké neštěstí,“ varuje starosta. „Kraj Vysočina nechal zpracovat posudek, bude řešit ošetření stromů a stavbu výhyben. Nic lepšího se v této situaci dělat nedá,“ konstatuje starosta Přibyslavi Jan Štefáček, který se jednání účastnil.

Podle místostarosty Michaela Omese z odborného posudku vyplývá, že z více než tří stovek stromů je většina zdravých, další ukáže postup kraje. „Rozhodně ani jedna varianta nebude levná. Ošetření aleje, kde hodnota jednoho stromu se pohybuje ve stovkách tisíc korun, bude drahé. Pokud by ale došlo ke kácení a rozšiřování silnice, kraj by musel zaplatit výkup pozemků,“ uvažuje Omes. Vysoké náklady budou podle starosty Čepla důvodem, proč celý případ zřejmě „usne.“

Plošně kácet netřeba

„Návrh na řešení problému padl, ale nic se zatím neděje. Myslím, že kraj teď nemá peněz nazbyt. Podle mých informací by jen ošetření aleje stálo dva miliony korun. Předpokládám, že situace bude následující. Návrh je připravený, ale praktické řešení se bude oddalovat tak dlouho, až se o celé věci přestane mluvit,“ povzdechne si Čepl.

Odborný posudek zpracovaný Vítem Dvorským ve spolupráci s Lukášem Musilem, který má redakce Deníku k dispozici, hovoří následovně. „Celých 97 procent stromů v aleji je dlouhodobě perspektivních nad 10 let. Stav aleje je nutné označit jako až překvapivě dobrý,“ říká posudek. Dvorský upřesňuje, u kterých vytipovaných stromů je třeba provést odborný zásah, a doporučuje alej vyhlásit za památnou, což umožní zajistit financování na ošetření stromů z pokladny státu.

Kraj s výhybnami souhlasí
Odbor dopravy a silničního hospodářství zajistil vypracování dendrologického posudku od odborně způsobilé osoby.V posudku je popsán podrobně stav stromů a způsob jejich ošetření, příp. kácení s ohledem na bezpečnost silničního provozu, se současným zachováním hodnoty aleje. Posudek navrhuje neprodleně ošetření některých stromů z důvodu bezpečnosti (narušená statika stromů - jež zajišťuje Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, provoz Havlíčkův Brod). Dále navrhuje možnost vykácení jednotlivých stromů, aby mohly být zhotoveny tzv. výhybny, pro zvýšení bezpečnosti a zlepšení silničního provozu na silnici. Odbor dopravy a silničního hospodářství zadá v nejbližší době vypracování projektové dokumentace pro takto navržené úpravy. Pokud budou příslušné orgány ochrany přírody a odbory životního prostředí souhlasit s tímto řešením (předběžně byl návrh řešení projednán na jednání v Žižkově Poli - nebyl zatím vznesen zásadní nesouhlas), kraj Vysočina přistoupí k postupné realizaci tohoto záměru. Vzhledem k tomu, že zatím není nic konkrétního vyprojektováno a ani dále projednáno, nelze zatím poskytnout informaci, kolik bude celá akce stát a kdy budou zahájeny práce. Jinak obecně lze říct, že kraj Vysočina s návrhem řešení realizací výhyben v tomto úseku souhlasí.
Zdroj: Hana Strnadová, vedoucí Odboru dopravy a silničního hospodářství, Krajský úřad kraje Vysočina

Autor: Štěpánka Saadouni

15.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení