Pro účastníky byly připraveny tři dílny – knihvazačská, iluminátorská a kaligrafická. Od minulého čtvrtka až do nedělního odpoledne se tak učili, jak s knihami pracovali naši předci. Kromě vázání a výroby knihy se dvě účastnice letošního kurzu učily i kaligrafii, neboli umění krasopisu.

„Nacvičovaly jsme ex libris (zapomenutých malých grafických listů s označením majitele knihy, vlepovaných na vnitřní stranu knižních desek pozn. red.), a ačkoli se to nezdá, není to vůbec jednoduché. Nejtěžší je držet pero správně a tou přesnou silou, která je potřeba k tomu, abyste psali tak, jak to má být. Je to vlastně spíše malba než psaní,“ vysvětluje lektorka kaligrafické dílny Hana Linhartová.

„Pro mě jako pro leváka, je to moc těžké. Víc mě asi bavila tvorba knihy, tohle je už opravdu hodně těžké,“ říká jedna z účastnic školy Radka Štěpánková z Bystřice nad Pernštejnem.

„Mě zase tohle baví hodně, nejtěžší je rozvrhnout si, z jakých tahů se písmeno skládá a naučit se to,“ podotýká druhá z účastnic Ivona Krištofová z Prahy.
Letošní škola knihy se koná již potřetí, ale s nejmenším počtem účastníků.

„První rok jich bylo třicet, což bylo téměř nezvládnutelné, loni osm a letos jsou tu jen dvě účastnice, uvidíme, jak to bude dál,“ říká Linhartová. (ada)