U startu se mezitím připravuje dalších sedm soutěžících, netrpělivě očekávajících pískot píšťalky.

Ve Světlé nad Sázavou probíhá v těchto dnech celostátní kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů, jíž se účastní osmadvacet vítězů krajských kol. Čtrnáct mladších a stejný počet starších družstev.

Soutěží se ve čtyřech disciplínách, jízdě podle předpisů, poskytování první pomoci a testech, které jsou na pořadu středečního dne. Ve čtvrtek je pak ještě čeká jízda zručnosti.

„Největší strach máme z testů, protože ty u nás nedopadly moc dobře. Dělají nám největší problémy, jízdy jsou v pohodě,“ shrnuje dvanáctiletý Jakub Dolníček ze ZŠ Bartuškova v Třebíči, která zastupuje v soutěži Vysočinu.

Testy nahání strach

„Už máme za sebou zdravovědu a testy, ty ale byly nejhorší. Teď už se proto ani nebojíme jízd,“ vyprávějí žáci ze ZŠ v Dolní Čermné v okrese Ústí nad Orlicí.

A koho vnímají jako největší překážku? „Největší konkurencí jsou pro nás Častolovice, ale ty tak asi vnímají všichni,“ shodují se Gabriela Rousková, Jirka Macháček, Tomáš Rebhán a Radka Rousková.

Častolovice totiž již sedmkrát celorepublikové kolo vyhrály a dostaly se tak na mistrovství Evropy, které se letos koná ve Finsku. Pro všechny účastníky jsou velmi silnou konkurencí. Podle častolovické učitelky Aleny Zvěřinové, která za úspěchy svých svěřenců stojí, je ale za vším hlavně obrovská dřina.
„Scházíme se s žáky každé pondělí, i o prázdninách, před Mistrovstvím Evropy. Je to dřina, ale pak to stojí za to. Dvakrát jsme se stali mistry, máme dvě stříbra a dva bronzy,“ říká hrdá učitelka.

Při jízdách se dbá především na pravidla silničního provozu, ale také na čas. „Ze startu vyjede vždy sedm účastníků, kteří mají pět minut na projetí všech stanovišť. Na hřišti stojí také sedm policistů, každý si hlídá „svého“ cyklistu a dává mu trestné body za nedodržení a porušení pravidel,“ vysvětluje jeden z organizátorů, Jan Pechout.

Vítěz celostátního kola bude znám dnes, ve čtvrtek, Deník o něm bude čtenáře informovat.