Jedná se o takzvaný kognitivní trénink, který se skládá z různých cvičení. „Ta pomáhají zlepšit fungování poznávacích funkcí, například soustředění pozornosti, myšlení, paměti – zrakové i sluchové, čtení, psaní a podobně,“ upřesňuje lékařka.

Cílem je udržet schopnosti co nejdéle v dobré kondici, a tak zkvalitnit život pacientů. „V naší ambulanci zájemce seznámíme s možnostmi, jak poznávací funkce procvičovat a udržovat v kondici. Vybavíme je potřebnými materiály. Mohou tak provádět kognitivní trénink i doma za pomoci blízkých. Nabízíme i možnost do ambulance pravidelně docházet,“ říká Komendová. Pacient nejdřív projde přesnou neuropsychologickou diagnostikou, kde lékař zjistí, které poznávací funkce jsou nejvíce zasaženy a je třeba se jim cíleně věnovat.

Také pravidelné kontroly kognitivních funkcí pomocí neuropsychologické diagnostiky pomohou zjistit, jak se výkon funkcí vyvíjí. Rehabilitace kognitivních funkcí je i součástí komplexní rehabilitace pacientů po úrazech hlavy. Proto i pacienti, kteří utrpěli takový úraz, mohou služeb ambulance využít.