Měsíc bude cestovat po Zakarpatské Ukrajině. „Budeme se pohybovat mimo velká města, chceme postihnout život na vesnici a hovořit s pamětníky, jaké to bylo za Československa,“ přiblížil program cesty Man.

Z fotografií a rozhovorů, které na Ukrajině pořídí, vznikne putovní výstava, která by měla dokumentovat společnou historii České republiky a Zakarpatské Rusi. Od ledna 2010 tato výstava zavítá minimálně do deseti míst na Vysočině.

Výprava by svou činnost také chtěla vztáhnout k ekologickým otázkám tohoto regionu. Na Ukrajině totiž stejně jako v Rusku neexistuje centrální svoz odpadu.

Zatímco minulý rok jel Man do Ruska a na Ukrajinu v autě, letos by se svými společníky chtěl cestovat hlavně vlakem nebo stopem. Vzhledem k tomu, že se výprava bude pohybovat po venkově, neočekává, že by se mohla dostat do větších problémů. Lidé jsou podle jeho zkušeností z loňské výpravy vstřícní. Spíše se obává, že místní neradi uslyší ruštinu.

Výpravu na Zakarpatskou Ukrajinu finančně podpořilo město Chotěboř a Nadace rozvoje občanské společnosti. Snem mladého cestovatele je navštívit i další východní země – Čínu, Mongolsko a Tibet. „Východu člověk propadne,“ říká.

Zuzana Klementová