Řinčení zbraní. První mrtvé skrápí vytrvalý déšť. Přesně tak vypadala v sobotu odpoledne bitva o Notorburk. Bitevním polem se přitom stala louka pod Sechovem.

Celou akci neopouštělo nepříznivé počasí v podobě vytrvalého celodenního deště, který chvílemi přecházel v liják. Ten také v areálu vytvořil nepříjemné bahno. Na návštěvníky zde ale přesto čekali rytíři v plné zbroji, čarodějové i krásné dámy ověnčené vzácnými šperky. Připraveno bylo také středověké tržiště, občerstvení ve zdejších provizorních krčmách a klání hodná chrabrých rytířů.

Kdo vydrží déle

„Tak, kdo z vás vydrží nejdéle? Já osobně to zvládnu jen dvě minuty, udatní rytíři až čtyři, jak to bude s vámi, mládenci? Či snad vás předčí váš otec,“ tázal se komentátor při jedné ze soutěží tří aktérů, kteří soupeřili v tom, kdo dokáže déle držet v jedné natažené ruce pytel se dvěma plnými PET lahvemi. „Vzhledem k tomu, že nejste plnoletí, dostanete v případě výhry poukázku na masáž u nějaké sličné masérky. Jestli ale vyhraje táta, dostane lahvinku lahodného moku,“ usmívá se halekající komentátor.

Soutěž nakonec vyhráli synové, takže se mohou těšit na masáž. „Je to tady hrozně fajn, až na to počasí. Letos už jsme tady potřetí nebo počtvrté a je zatím nejhorší počasí, co jsme zažili. Ale na bitvu se těšíme,“ říkají s úsměvem rodiny Fantovy a Myšičkovy z Leštiny.

„Strašně se nám tu líbí, má to svou atmosféru. Jen škoda, že je tak ošklivě,“ lituje Martin Horký od Světlé nad Sázavou a jeho syn Pavlík, oděný v pláštěnce a srkající horký čaj, mu přitakává.

Déšť i dobrá nálada

Promoklí jsou i nalehko odění účinkující. „Co se dá dělat, s počasím nic nezmůžeme. Tak se aspoň celý den zahříváme ve stáncích, čím se dá,“ usmívá se jedna z promočených dam Petra Palacká z Havlíčkova Brodu.

Nejvíce diváků přišlo přímo na hlavní část sobotního dne Bitvu o Notorburg, kterou doprovází nejrůznější pyrotechnické efekty, diváci obdivují válečné umění účinkujících a jejich statečnost.

„Tý jo, to bylo skvělý, viděl jsi, jak ho zapích?“ „A támhleten s tou lebkou na hlavě, jak to umí,“ ozývá se obdivně z promoklého publika. V tu chvíli déšť nikomu nevadí, uchváceni bitvou o Notorburg si diváci nenechají ujít ani jediný její okamžik.