Využili možnost danou změnou v insolventním zákoně a podali tam žádost o vyplacení náhrady za mzdy, které od svého tehdejšího zaměstnavatele nedostávali. Tedy od září loňského roku.

Zákonný nárok činí tři platy

Přidali se tak k několika tisícům dřívějších zaměstnanců zkrachovalého sklářského holdingu Bohemia Crystalex Trading, kteří se už také se žádostmi na úřady práce, popřípadě na jejich pobočky, vypravili. Konkrétně pak v Nymburce, České Lípě, Teplicích a také ve Vsetíně. Všichni mají nárok na náhradu tří měsíčních platů.

„Ve středu přišly do Dělnického domu ve Světlé nad Sázavou čtyři stovky lidí. Včera, vzhledem k tomu, že úřední doba byla o dvě hodiny kratší, asi o stovku méně,“ řekl ředitel Úřadu práce v Havlíčkově Brodě Martin Kouřil.

Dodržují harmonogram

Skláře Kouřil pochválil za disciplinovanost a také za to, že dodržují předem stanovený a zveřejněný abecední harmonogram. „Díky tomu je proces podávání žádostí plynulý a nevznikají žádné dlouhé fronty. Probíhá to hladce. Pouze kolem poledne jsme zaregistrovali menší fronty,“ poznamenal ředitel Kouřil.

Úřad práce v Havlíčkově Brodě bude žádosti o výplatu náhrad za nevyplacené mzdy přijímat v Dělnickém domě ještě dnes a také v pondělí 27. července.
Lidé, kteří se nemohou z vážných důvodů do Dělnického domu v těchto dnech dostavit, mohou svou žádost podat později na Úřadu práce v Havlíčkově Brodě. V běžných úředních hodinách v zasedací místnosti, a to až do 21. září 2009. Na později podané žádosti už nebude brán zřetel.