Radnice zároveň vyzývá obyvatele, aby nevstupovali do polomových oblastí. Hrozí stále nebezpečí padaní nestabilních stromů, větví a pohyb vývratů.
„Postupnou těžbu v našem městském lese jsme sice plánovali, ale ne takto. Finanční ztráty zatím ještě není možné vyčíslit, navíc les nebyl pojištěný. Vývraty budeme odklízet několik dnů, postupně uvolňujeme silnici na Dolní Jablonnou,“ konstatuje starosta Jan Štefáček.

Polámané metry kvalitních smrkových kmenů se město snaží prodat různým zájemců, kterých je dost, zbytek zůstane na palivo.

Bylo tornádo, nebo ne?

„Podle toho, kolik prodáme jako užitkové dřevo a kolik na palivo, se bude odvíjet výše možné ztráty,“ upřesňuje starosta. Větší část zničeného lesa patřila městu, zbytek soukromým osobám.

„Měl jsem les a už ho nemám,“ posteskne si krátce po katastrofě před známými v přibyslavském hostinci jeden z majitelů, Lukáš Sýkora. Co bude s polámanými kmeny dělat se zatím nevyjadřuje.

Podle starosty Štefáčka škody v lesích způsobilo tornádo. „Sdělilo nám to hned několik svědků,“ zdůrazňuje starosta. Přibyslavská meteorologická stanice to sice nepotvrzuje, ale ani nevyvrací.

„Největší náraz větru, který jsme v dané době zachytili, byl do 20 metrů za vteřinu, což tornádo není,“ říká Milan Týma, přibyslavský meteorolog, pozorovatel.

Podle jeho informací vítr, vichřici nebo orkán určuje Beaufortova stupnice, kde se síla orkánu nebo tornáda pohybuje v hodnotách kolem 30 metrů za vteřinu a výše.

„To ale nevylučuje, že tornádo mohlo Přibyslavskem projít. Tyto větrné jevy jsou nevyzpytatelné. Podle mých informací se údajné tornádo ukázalo ve vzdálenosti asi pěti kilometrů od naší stanice. Šlo tedy o silně lokální záležitost, kterou naše přístroje v plné síle nezaznamenaly,“ vysvětluje Týma.

Podle jeho informací jsou tornáda a podobné větrné jevy „doma“ spíš v určitých oblastech Spojených států, ale v poslední době se o nich začíná mluvit i v Čechách. Potvrzují to i webové stránky Českého hydrometeorologického ústavu.

Například v květnu letošního roku ho meteorologové zaznamenali na Domažlicku, v červnu v Moravských Budějovicích, loni v červnu na Znojemsku.

Co dělat, když potkáte tornádo
Pokud vás tornádo zastihne v otevřené krajině, mimo zástavbu, snažte se vyhledat úkryt (terénní nerovnost, příkop, val, …), který by vás ochránil před létajícími předměty. Auta - ani zdánlivě bytelná - příliš bezpečí před tornády neposkytují, raději je opusťte a vyhledejte jiný bezpečnější úkryt! Máte-li ještě čas a trochu „manévrovacích možností“, pokuste se raději z dosahu tornáda ujet. Zásadně se však nesnažte schovat sebe či vašeho plechového miláčka ve vzrostlém lese - padající stromy či velké větve představují vedle zásahu bleskem nejčastější příčinu úmrtí v důsledku konvektivních bouří! Navíc procházet se za silného větru lesem není právě bezpečné.
Zdroj: Webové stránky českého hydrometeorologického ústavu