Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Simtanském potoce jako pod Vesuvem

Simtany - Simtanský potok, který pramení pod Bělským kopcem v Jilemníku a v Pohledu, se z pravé strany vlévá do Sázavy, skrývá mineralogické stopy po středověké těžbě stříbrných rud.

28.7.2009
SDÍLEJ:

Simtanský potok je už jediným dokladem dávné těžby stříbrných rud v Simtanském údolí. Teče neobydlenou krajinou, teprve ve vsi, před ústím do Sázavy, se na hladině zrcadlí domky.Foto: Ivo Havlík

Však také na detailních mapách v okolí toku je torzo zarostlé rokle charakteristického názvu - Strusky. Je to pozůstatek středověké těžby stříbronosných rud. A v potoce ještě lze strusky najít. Dokládají to Karel Stránský, Antonín Buchal a Zdeněk Winkler v žurnálu Archeologia technica.

Z potoka vyzvedli tři vzorky strusek a jeden sebrali na louce, všechny byly veliké jako dětská pěst. Dospěli potom k závěru, že „poměrně četné strusky v Simtanském potoce jsou doposud jediným zjištěným a vskutku evidentním znakem hutnického zpracování rud v Simtanském údolí.”

Výsledky analýz chemického složení ukázaly, že strusky mají vysoký obsah železa, křemíku a hliníku a rovněž obsahují stopy zlata a stříbra. Jako minerály ve strusce byly nalezeny fayalit, křemen, galenit a oxid olova.

„Lze z toho soudit, že také v Simtanech, podobně jako ve Stříbrných Horách, byly hutnicky zpracovávány stříbrné rudy. Pozůstatků po dolování je však v Simtanech neporovnatelně méně než ve Stříbrných Horách”, napsali badatelé. Zajímavé je, že v jedné strusce ze Simtanského potoka byl rentgenovou difrakční analýzou objeven piypit (karatit). Stejný prvek byl nalezen u Neapole v lávě nejznámější sopky Vesuv.

Ivo Havlík

28.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jindřich Holub (první zleva) je přesvědčeným monarchistou a obdivovatelem tradic předků.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Senioři v Domově Husova v Havlíčkově Brodě si nenechali volby ujít.
10

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

Havlíčkův Brod - První voličkou byla v pátek ve 14 hodin v Havlíčkově Brodě v budově ZŠ V Sadech učitelka na penzi Alena Slavíková.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení