Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chodba v kostelní zdi sloužila jeptiškám i záškolákům

Pohled - Bývalý klášterní kostel v Pohledu se může pochlubit zajímavým stavebním prvkem. Se zámkem ho spojuje chodba, která vede v jedné z jeho zdí.

4.8.2009
SDÍLEJ:

Středověká chodba vedoucí zdí pohledského kostela překvapí svou prostorností. Dva lidé se v ní celkem pohodlně vyhnou.Foto: Jan Novotný

Procházíme opuštěným pohledským zámkem. Ještě před pár lety se tu proháněli školáci, dnes je budova na prodej. Otevřeme dveře do chodby v prvním patře plné tělocvičného nářadí. Voní to tu po starých žíněnkách. Zahneme a jsme na místě.

V bývalém skladu vedle hromady špinavých krabic se z příšeří vyloupnou starobylé bílé dveře, které svým tvarem kopírují goticky lomený vchod. Moc pohádkově nevypadají, jejich skleněná výplň zdobená květinovým vzorem je samá díra, někdo na ni přibil starou školní tabuli. Hned za dveřmi je ale krásně klenutá předsíňka, kterou se do chodby v kostelní zdi vstupuje.

„Tady se odkládaly louče a svíčky,“ ukazuje Jan Novotný, který se zajímá o místní historii, na hluboký výklenek u dveří. Dodává, že tady býval vchod do kostela. „Cisterciačky tudy chodily na kúr na chórové zpěvy, které jsou pro tento řád typické,“ popisuje. Dnes stojí na místě vchodu na kúr skříň barokních varhan.

Nelehký život klášternic

Cisterciácký řád sídlil v Pohledu od druhé poloviny třináctého století až do josefínských reforem. Pohledský klášter býval chudý, jeptišky navíc musely dodržovat přísný řád. Půst, kdy mohly jíst jen rybí maso, mívaly každý druhý den. Klášter často sužovala drancující vojska, husité ho vyplenili hned dvakrát. Místní jeptišky prý dokonce měly ze msty otrávit Jana Žižku.

Jdeme dál do klenuté chodby. Je překvapivě prostorná a světlá. Má na výšku víc než dva metry, široká je dobrých osmdesát centimetrů, podlaha je úhledně vydlážděná. Počítáme, že kostelní zeď musí být v těchto místech široká přes dva metry.

Vzduch je tu kupodivu čerstvější než v zámku, proudí sem třemi gotickými okénky vsazenými do hlubokých výklenků.

Dvěma se dá dívat přímo do kostela, jedno zakrývá dřevěná deska rokokového oltáře. „1911 L. Sch.,“ luštíme na stěně iniciály krasopisně napsané tužkou.

Prvních zhruba pět metrů je chodba rovná, následuje kamenné schodiště, které mizí kdesi dole ve tmě. „Jeden, dva, tři…,“ počítáme schody. Chodba se úží, vápnem obílené stěny jsou zašedlejší než nahoře.

Napočítáme třiadvacet schodů, pak schodiště končí. Světlo baterky prozkoumává úlomky dutých cihel oplácaných betonem, kterými je zazděn východ ze schodiště.

Prý tudy s oblibou utíkali školáci, proto jeden z bývalých ředitelů školy přistoupil k tomuto razantnímu kroku. „Vede to do místnosti, která byla součástí klášterní křížové chodby,“ popisuje Novotný. Dalo se tudy projít do kostela.

Podle místních používala chodbu také hraběcí rodina, která se na bohoslužby dívala ze zámku dvěma velkými okny oratoře (vyvýšené oddělené místo v kostele), a pak tudy sešla dolů do kostela na svaté přijímání.

Chodbu v kostelní zdi, podobnou té v Pohledu, mají v cisterciáckém klášteře Porta coeli v Předklášteří u Tišnova, který sestry tohoto řádu dodnes obývají.

Zuzana Klementová

4.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení