„Likvidace polomů potrvá zhruba do konce září,“ říká starosta Jan Štefáček a dodává, že ztráty ale nejsou tak dramatické, jak se na první pohled zdálo. Při nedávné silné bouři, kterou svědkové označují jako místní tornádo, přišla Přibyslav zhruba o 2500 kubíků dřeva. „Jednalo se o dřevo v městském lese, které bylo stejně určeno k těžbě, ale vichřice byla rychlejší,“ konstatuje starosta.

Na likvidaci polomů spolupracuje město především s Lesním družstvem obcí Přibyslavska a několika externími skupinami najatých lesních dělníků. „Dřevo prodáváme především do ždírecké pily Stora Enso. V současné době jsou ceny dřeva příznivé. Na jednom kubíku však stejně ztratíme asi 500 korun,“ vysvětluje starosta. Celkové škody způsobené větrnou kalamitou činí asi 1,7 milionu korun.

Uzavírka silnice do poloviny srpna

Z toho škody ve výši asi 1,2 milionu jsou způsobeny předčasným prodejem, ostatní činí škody na zničeném oplocení některých lesních úseků. Motoristé se ale do poloviny srpna musejí smířit s uzavírkou silnice do obce Dolní Jablonná, omezením rychlosti na silnici Přibyslav – Dvorek i s přítomností policistů, kteří kontrolují odvoz dřeva soukromými osobami.

Likvidace polomů v samotném lesním porostu bude trvat až do konce září.

Jak podotkl starosta Štefáček, nepříjemně ho v době kalamity překvapil postoj některých občanů, a to bohužel i místních. Přesto, že na webových stránkách radnice upozornila na nebezpečí vstupu do postižených oblastí, pojali tuto katastrofu někteří občané jako atrakci.

„Na polomy se chodili dívat nejen místní, ale i turisté z okolí. Ohrožovali svoji bezpečnost, a navíc blokovali i provoz na silnici vedoucí kolem polomových oblastí,“ konstatuje starosta Štefáček.

Poškozené lesní plochy chce město zalesnit hned příští rok na jaře. Vyčlenilo na to asi půl milionu korun.