Pro ně je léto nejslabším obdobím, proto se snaží obhájit bezpečnost svých přístrojů i užívání solárií samotných. „Můj názor je celkem jasný. Ze solárií nejde nic do státní kasy, proto se to najednou tolik řeší. Přitom rakovina z kouření je mnohem větší problém, ale to už se tak neprobírá, protože stát má z cigaret peníze,“ myslí si Robert Mrkvička, provozovatel solária v klubu Fanatic v Havlíčkově Brodě.

Sám přiznává, že příliš časté opalování v solárku nemusí být zdravé, zdůrazňuje však, že jeho přístroj splňuje veškeré bezpečnostní požadavky. „Mám tu solárko na pozvolné opalování se speciálními zdravotními trubicemi. Navíc to tu vedu jen jako doplňkovou službu pro členy klubu, nemám z toho byznys a rozhodně mě to neživí,“ dodává Mrkvička.

Osobní volba

Před opalováním v soláriu ve Fanaticu si zákazník může přečíst leták, jak často a s jakým rizikem lze umělé slunění využívat.

V areálu Kotlina si mohou zákazníci bezpečnost solária ověřit. Na zeď zde kromě certifikátů vyvěšují také datum výměny trubic uvnitř přístroje. „Každý se může podívat na hodnoty, které byly naměřeny předtím i potom, co se trubice měnily, a navíc má jistotu, že výměnu děláme pravidelně,“ vysvětlila recepční Hana Vlčková. Zároveň přiznala, že kvůli zprávě o bezpečnosti solárií, která proběhla médii, pozoruje pokles zájmu o tuto službu. „Teď v létě je tu šest lidí denně. Já sama do solárka chodím a nebojím se,“ říká Vlčková.

Naopak ve Slunečním studiu na Horní ulici žádný úbytek zákazníků nezaznamenali. „V létě obecně chodí lidí málo. Spíš stálí zákazníci, kteří se na bezpečnost neptají. Však je to každého věc, jestli se jde opalovat k vodě nebo k nám,“ konstatovala obsluhující Vendula Švecová.

Nekouřím, tak se opaluji

Někteří uživatelé solárií si s případným rizikem rakoviny hlavu nelámou. „Solárka jsou prý stejně nebezpečná jako kouření a jelikož nekouřím, tak proč se sem tam nenatáhnout na několik minut do tepla,“ vyjádřila se například dvaadvacetiletá Martina Jiráčková. K občasné návštěvě solárií se přiznala i tisková mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

„Někdy do solária zajdu, hlavně předtím, než se začnu opalovat na sluníčku. Poté, co se ale začalo mluvit o jejich škodlivosti, jsem se samozřejmě u provozovatelů zajímala, jak to mají s výměnou trubic,“ reagovala. Studio Ego Sun na Smetanově náměstí, do něhož se chodí opalovat, však bylo jediné, které se pro Havlíčkobrodský deník odmítlo k bezpečnosti svých přístrojů vyjádřit.

Co na solária říká kosmetička
Solárka jsou fenoménem. U určitě nesouhlasím s tím, že by měly být přístupná až od osmnácti let, jak se někdo pokouší prosadit. Nejsem jejich zastáncem, ale ani odpůrcem, sama je někdy navštívím.
Připravit si v soláriu tělo na léto a na zimu může být výhodné, ale nic se nemá přehánět, návštěvu solária bych doporučila maximálně jednou týdně. A co bych zásadně dodržovala vždy – neopalovat si obličej a krk, protože tam je kůže nejnáchylnější ke stárnutí, v tom se snažím dělat osvětu. Nicméně opalování na přímém poledním slunci považuji za srovnatelný hazard.“
Zdroj: Zita Rezničenková, kosmetička

Martina Hromádková