Na začínající novináře čekalo zamyšlení nad budoucností žurnalistiky. „Fakticky je i ve velmi odborné rovině těžké určit, co to vlastně žurnalistika je. A dle mého názoru má žurnalistika budoucnost právě do té doby, dokud ji nebudeme umět definovat. Problém je, že v současné společnosti každý prahne po přesném vymezení dané profese,“ řekl Jirák.

Tentýž večer měla přijet do sálu Staré havlíčkobrodské radnice besedovat i jeho kolegyně z Fakulty sociálních věd v Praze Barbara Köpplová, avšak ta se z časových důvodů nakonec omluvila a přislíbila svoji účast na Letní žurnalistické škole příští rok. Mladí žurnalisté však o zajímavou přednášku nepřišli, své zkušenosti jim totiž ve večerní besedě předal významný představitel současné žurnalistické scény Karel Hvížďala společně s novinářským kolegou z Lidových novin Martinem Weissem.

Známé osobnosti jsou doplněk

Pro některé účastníky novinářské školy však přednášky s významnými osobnostmi představují spíše doplněk k náplni jejich týdenního programu. „Přednášky jsou sice fajn, ale já mám stejně radši, když pracujeme v malých skupinkách a můžeme si všechno pěkně vyzkoušet v praxi,“ poznamenala dvacetiletá Kristýna Jarošová, která na letošní žurnalistickou školu přijela už potřetí.

Martina Hromádková