Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší obrana před povodní? Rychlé informace

Havlíčkobrodsko - Takzvaná blesková povodeň zasáhla v letošním roce nejvíc severní Moravu a jižní Čechy. V předcházejících letech však páchala škody i na Vysočině, jednou z postižených oblastí bylo Ledečsko.

22.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Zdejší obce se teď rozhodly proti případné další povodni být ve střehu. „S nápadem přišel Jan Papež, prezident České protipovodňové asociace a jediný soudní znalec specializace ochrana před povodněmi v ČR. Protože povodňová vlna, která zaplavila v roce 2004 bleskově celé Pivovarské údolí, byla tak nečekaná a silná, že bychom na případnou další takovou situaci chtěli být co nejlépe připraveni,“ vysvětlil starosta Ledče Stanislav Vrba.

Zástupci obcí ležících v povodí Olešenského potoka, vedoucí pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), zástupci hasičů a krajského úřadu se sešli, aby prodiskutovali možnosti, jak těmto povodním zabránit.

„Shodli jsme se na tom, že v případě povodní pomůže větší informovanost. Kdybychom věděli dříve, že se tak velká vlna žene, určitě by škody nebyly tak markantní,“ vysvětluje Vrba.

Vytvoří centrum bleskových povodní

Celé opatření se zakládá na tom, že na ČHMÚ bude vytvořeno centrum bleskových povodní. Pokud se někde objeví nebezpečné množství lokálních srážek a situace bude nebezpečná, pošle toto centrum sms zprávu všem zástupcům obcí ležících v povodí Olešenského potoka. Ti tak budou moci varovat občany a připravit se na možnost, že povodeň skutečně přijde.

„Teď nás čeká schůze v Poslanecké sněmovně, kde chceme o projektu informovat a rádi bychom diskutovali o tom, aby se zákony přizpůsobily protipovodňovým opatřením, zejména stavbě poldrů, které teď nemůžeme vystavět. Narážíme především na negativní postoj vlastníků pozemků,“ vysvětluje starosta Ledče.

Celý protipovodňový projekt čeká na podzim zkouška, proběhne fiktivní poplach, aby starostové věděli, jak a zda bude opatření fungovat.
Schůzky v Ledči se zúčastnila i starostka ze Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová. „Včasná informovanost o rozvodnění potoka a možném nebezpečí je určitě přínosem, ale situace ve Světlé je poněkud jiná než v Ledči. U nás do Sázavy vtéká Sázavka, která protéká spíše nezabydlenými oblastmi. Až v deltě, kdy se vlévá do Sázavy, se může rozvodnit. Proto tady máme protipovodňové zábrany. Možnost připojení se k centru bleskových povodní budeme projednávat na zastupitelstvu.“

Velká voda v minulosti postihla i Přibyslavsko. Starosta Jan Štefánek je však k možnosti předpovědět, kde přesně velké srážky zasáhnou, skeptický. „Podle mě se dá jen velmi těžko předpovědět, kde přesně spadne třeba 70 mm srážek. My vždy postupujeme podle povodňového krizového plánu. Monitorujeme tok Sázavy a rybáři hlídají rybníky. Pokud mají přijít velké srážky, je dnes předpověď už na takové úrovni, že se na situaci dá připravit.“

Ani v Dolním Městě nechtějí do budoucna ponechat nic náhodě. Vodu tamního Křepínského potoka, který rád vystupuje z břehů, by měl zastavit suchý poldr.

Andrea Bartůňková, Jaromír Kulhánek

Autor: Andrea Bartůňková

22.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dušičky.
4

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Na fotografii jsou žáci ZŠ a MŠ Herálec paní učitelky Ivety Kloudové. Na snímku s asistentkou pedagoga Miloslavou Špalkovou (vlevo).Příště představíme prvňáčky ze ZŠ Štáflova Havlíčkův Brod.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ a MŠ Herálec

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Vysočina – Vinen dle obžaloby a trest na dva a půl roku podmínkou na tři roky. Tak zněl dnešní rozsudek nad známým pražským sexuologem Petrem Weissem. Zároveň dostal zákaz řízení na dva roky.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem – Od té doby, co se fotbalisté Okříšek vyhoupli do čela tabulky, nevyhráli. Po porážce do Pelhřimova a remíze ve Velkém Meziříčí přišla v 11. kole krajského přeboru domácí porážka od Bystřice.

Šmolovy jsou stále jediný neporažený tým

Havlíčkův Brod – Týmy ze spodku tabulky okresního přeboru nadělaly problémy třetí Přibyslavi B a Kožlí. Šmolovy stále drží neporazitelnost, když porazily Vísku 4:0. Sobíňov stále ještě ve III. třídě tápe. Tentokrát nestačil na béčko Havlíčkovy Borové.

Slovan zabral, porazil Strání

Vysočina – Fotbalisté Havlíčkova Brodu zvládli veledůležitý zápas a v souboji nováčků v rámci 11. kola divize D porazili na svém hřišti Strání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení