Pomoci by mohly bezpečnostní kamery. Protože ale radnice nemají šance dosáhnout na příspěvky od státu, jsou ochotny šetřit a drahou techniku pořídit třeba po částech za peníze z rozpočtu.

Již nejméně třikrát, ale marně žádalo město Chotěboř o příspěvky na koupi bezpečnostního kamerového systému Ministerstvo vnitra ČR.
„Ani s jedinou žádostí jsme u ministerských úředníků neuspěli, a už to počtvrté zkoušet nebudeme. Nicméně myšlenku mít v Chotěboři kamerový systém jsme neopustili. Podle mých informací si kamery chce pořídit město z vlastního rozpočtu,“ říká ředitel Městské policie Chotěboř Jiří Novotný.

Vyšší objasněnost trestných činů

Podle jeho slov by kamery ve městě uvítali i kolegové z Policie ČR. Sledování veřejných prostranství by pomohlo v odhalování majetkových trestných činů i při odhalování výtržností a vandalismu, kterých hlavně v letních měsících přibývá. „Pomohlo by nám to třeba i v situacích, kdy přistihneme v některých lokalitách mladistvé pod vlivem alkoholu, a rodiče nás ještě osočují a svoje podnapilé potomky brání,“ vysvětluje ředitel. Chotěboř se v poslední době stále častěji potýká především s rušením nočního klidu a alkoholismem u mladistvých. Proto také městská policie vyhlásila aspoň akci Stop dětským kuřákům a pijanům.

Kamery by měly být tři až čtyři. Například na místním sídlišti v parku V. Fialy a dalších kritických místech. V současné době uvažují městští strážníci alespoň o koupi mobilní kamery, kterou by umisťovali do některých vytipovaných lokalit.

O koupi bezpečnostní kamery uvažuje v poslední době i město Ždírec nad Doubravou.

Když chybějí strážníci

„Měli jsme už vyčleněny nějaké peníze v rozpočtu. Zjistili jsme ale, že je to málo na pořízení kamery odpovídajících kvalit, která by měla mít dobré rozlišovací schopnosti a noční vidění,“ konstatuje místostarosta Ždírce Jiří Pavlíček.

Jak ale dodává, město nemá městskou policii, ale současná situace si občas už nějakou ochranu veřejného pořádku přímo žádá.

„Naše místní problémy, s nimiž se pravidelně potýkáme, jsou různé výtržnosti, vandalismus, hlavně sprejerství. Monitorovat by si zasloužilo i okolí některých nočních podniků. Kamerový systém by měl využití na některých našich vytížených dopravních křižovatkách,“ uvažuje Pavlíček. Jak dodává, peníze na koupi bezpečnostní kamery chce navrhnout radnice do rozpočtových výdajů města Ždírec nad Doubravou hned na příští rok.

Jediným městem na Havlíčkobrodsku, které bezpečnostní kamery vlastní, je Havlíčkův Brod. Centrum kamerového systému je na služebně městské policie.