Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svěcení praporu: více než rok tvrdé dřiny

Havlíčkova Borová - Ono se řekne: žehnat obecní prapor. Ale jen málokdo si dokáže vůbec představit, co se za tím skrývá práce.

31.8.2009
SDÍLEJ:

Místostarostka městyse Jaroslava Hájková si vzala pod patronát celou přípravu kolem nového praporu.Foto: Miloš Novák

Když se loni v březnu rozhodovali zastupitelé v městyse Havlíčkova Borová, zda si nechají prapor zhotovit, také to nevěděli. „O praporu jsme dlouho přemýšleli a podle mého je potřeba ho mít. Nejen proto, že ho vlastní téměř každá obec Svazku obcí Podoubraví a na společných akcích ho používají. Je to prestižní záležitost,“ vysvětlil starosta Borové Roman Brukner.

Borovští měli štěstí. Jen pár kilometrů od nich v Jitkově už téměř patnáct let žije odborník, bez něhož by se neobešli. Milan Týma je přední český heraldik a vexilolog, jehož návrhy praporů prochází schvalování podvýborem pro heraldiku a vexilologii poslanecké sněmovny bez obtíží. V minulosti vytvořil například prapor pro Přibyslav či Kojetín.

Rozhodli lidé

Pro Havlíčkovu Borovou navrhl čtyři varianty praporů a obyvatelé městyse mohli během jednoho měsíce říct, který se jim líbí nejvíce. „Dali jsme na jejich názor. Chceme, aby prapor byl vyjádřením patriotismu lidí, aby ho tak vnímali a byli na něj hrdí,“ řekla místostarostka Jaroslava Hájková.

Právě ona si vzala vše kolem praporu pod patronát a zaslouženě tedy bude 5. září při slavnostním ceremoniálu vystupovat jako „matka vlajky“. Ani výběr dodavatelské firmy, která prapor vyrobí, nebyl jednoduchý, ale Borovští dali přednost zaručené kvalitě, a tak budou mít kromě zdobného slavnostního praporu i tři silonové pro vyvěšení. To vše je přišlo na zhruba 80 tisíc korun.

Kromě žehnání praporu se uskuteční i slavnost u příležitosti 720 let od první písemné zmínky o obci. Program začíná v sobotu ve 13 hodin na náměstí, kde bude při mši svaté požehnán prapor. Následovat bude slavnostní převzetí praporu, vystoupení folklorního souboru Kalamajka, vystoupení dětí z místní mateřinky či divadelníků ze spolku JenTak a skupiny historického šermu zvané Zoufalci z Nevdieku. Připravena je i mokrá varianta – žehnání v kostele sv. Víta, v sokolovně zbytek programu.

Jak bude vypadat?
Červeno-bílý šikmo dělený list. V červeném poli bílý dvouocasý lev se žlutou zbrojí, červeným jazykem a korunkou. V tlapách drží bílou sekeru s černým topůrkem. V bílém poli dvě zelené vztyčené borové šišky vedle sebe. Bílý lev na červeném poli je ve znaku městyse, který se vyvinul z pečetního znamení známého v 16. století. Borové šišky symbolizují osekanou borovici ze znaku městyse. Červeno-bílý šikmo dělený list lze popsat jako vyjádření hesla významného borovského rodáka Karla Havlíčka Borovského: „Barva má je červená a bílá, dědictví mé – poctivost a síla!“

Autor: Hana Tonarová, DiS.

31.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení