V kuchyni obrovské nerezové nádoby, v nichž uvaří a upečou kuchařky téměř vše a v maximálním množství. To není jídelna budoucnosti, ale nová školní jídelna, kterou se může chlubit Akademie ve Světlé nad Sázavou. Ta byla včera slavnostně otevřena. A slavnostní přestřižení pásky bylo opravdu na místě. Projekt totiž vyšel na dvacet milionů korun.

„Se stavbou se začínalo 4.května, takže jsme měli necelé čtyři měsíce na její dokončení. Část probíhala za plného chodu školy, což vedlo k improvizovanému provozu kuchyně. Vařilo se na Lipnici a sem se jídlo pouze dováželo a vydávalo. Nakonec jsme to zvládli, ale bylo to dost náročné,“ oddychuje si zástupce ředitele školy Zdeněk Loudát.

Kuchařkám se ulehčí

Nová kuchyň má kapacitu 550 jídel. Zatím si sice zdejší kuchařky nemohly vyzkoušet plné vytížení zařízení, ale už teď si vybavení pochvalují.

„Pro kuchařky to určitě bude jednodušší, ulehčí se jim. Pokud by bylo víc strávníků, určitě by nebyl problém to zvládnout. Díky novému zařízení jsme rychlejší a uvaříme toho víc najednou,“ pochvaluje si jedna z kuchařek Vlasta Satrapová.

Kromě stravovací místnosti a kuchyně mají ve Světlé zbrusu nový i skladovací prostory. „Novou kuchyň, jídelnu a stravovací prostory finančně zaštítil kraj Vysočina, pod jehož taktovkou také všechny stavební práce probíhaly. Částka za všechny náklady se celkově vyšplhala na čtyřiadvacet milionů korun. Vybavení je opravdu exkluzivní,“ vysvětluje ředitel školy Jindřich Vodička.

Reprezentační prostor

Prostory si nemohou zaměstnanci školy vynachválit. „Konečně se jídelna stala reprezentační místností. Když sem přijedou jiné školy či jiná návštěva, potřebujeme s nimi v klidu mluvit, v kanceláři pořád zvoní telefony, proto je často bereme do jídelny, kde je klid. Ale až teď bude konečně opravdu reprezentačním prostorem, sem budu návštěvy vodit opravdu ráda,“ vysvětluje zdejší náborová pracovnice Helena Kotěrová.

Kraj chystá v letošním roce rekonstrukce jídelen a kuchyní za podobných finančních podmínek i na SŠ řemesel a služeb v Moravských Budějovicích a na SŠ obchodu a služeb v Jihlavě.