Jak už to tak bývá, projekt měl své odpůrce i příznivce. Většina lidí ale stavbu vítá. „Se stavbou supermarketu určitě souhlasím. Konkurence je zdravá a v Ledči je dost draho,“ vyjádřila svůj názor jedna z majitelek tamního café baru Renáta Chaloupková.

„Budova kina mohla zůstat stát za předpokladu, že bude úplně zrekonstruována. Jinak nemělo cenu ji nebourat,“ myslí si Chaloupková.

Supermarket ano, Billu ne

Pro supermarket je i majitelka ledečského penzionu Jaromíra Macháčková. „Uvítala bych zde supermarket, ale ne Billu, ta je moc drahá. Co se týká budovy kina, byla ošklivá, podle mě potřebovala zbourat.“

„Hlasy proti výstavbě supermarketu nikdy vlastně neutichly. Když se o projektu začalo jednat, sehnali jsme pět set podpisů občanů, kteří byli proti, ale ani to nestačilo. Teď už se s tím nedá nic dělat, ale lidem se to pořád nelíbí,“ šíří svůj názor jeden ze zarytých odpůrců obchodu a člen místního sdružení Molekul Petr Fiala.

Podle starosty Stanislava Vrby ale podpisů bylo méně, a na konečném stanovisku nic nezměnily. „Petice, kterou jsme v roce 2006, tedy v době, kdy došlo k zahájení jednání o výstavbě, dostali, čítala zhruba 250 podpisů. Vzhledem k tomu, že Ledeč má čtyři tisíce obyvatel, to je malé množství.“

Později za méně peněz

Fiala ale svůj názor nemění. Navíc argumentuje, že v současné době už v Ledči jeden supermarket stojí. „Nechápu, proč musí být postavena ještě Billa, když ve městě už stojí jeden z podobných supermarketů,“ uvedl Fiala.

Supermarket se začal stavět se zpožděním. Jednu z hlavních příčin přitom vidí starosta města právě v jeho odpůrcích. „Přišli jsme kvůli zpoždění o docela vysokou finanční částku. To zapříčinili i někteří odpůrci tohoto projektu. Místo šestnácti máme teď milionů pouze dvanáct,“ objasnil Deníku Stanislav Vrba.
Hlavním důvodem, proč se stavba některým obyvatelům města nelíbí, je to, že kvůli ní byla zbourána budova zdejšího kina, která má podle nich historickou hodnotu.

„Nechali jsme si vypracovat posudek z Prahy, kde jsme zjistili, že jde o historickou památku. A stejně byla zbourána. Jde také o to, že v Ledči v současné době nejsou prostory na kulturní akce. Nemáme akusticky vyhovující sál s potřebnou kapacitou. Kino bylo ideální,“ posteskl si Fiala.

„Myslím, že budou rekonstruovat sál na gymnáziu, který také často využíváme, ale přesto nemohu souhlasit s tím, že jsme přišli o kulturní a historickou památku,“ dodává Fiala.

„Finanční prostředky získané z prodeje lokality chceme částečně použít na rekonstrukci sálu na gymnáziu,“ vykresluje starosta. U obchodu bude nově postavené parkoviště, objízdná trasa pro autobusy a autobusová zastávka. Vše by mělo být podle plánů hotové v prosinci letošního roku.