Akce pod touto hlavičkou se konají v současné době na různých místech republiky. Podle chotěbořských organizátorů mají ale daleko širší rozměr, než jen upozornit na problematiku psychických nemocí, duševního zdraví a péči o něj. „Je to především o toleranci zdravých k duševně nebo tělesně nemocným. Každý člověk zaslouží respekt bez rozdílu,“ zdůrazňuje Eva Teclová, vedoucí střediska Fokus Vysočina Chotěboř.
Podle Fokusu se jen pomalu prosazuje myšlenka, že duševně nemocní potřebují nejen kvalitní lékařskou péči, ale i všestrannou podporu při zvládnutí vlastního života.
Necítit se osamělý
Slečna Magda je klientkou Fokusu jen pár měsíců, ale oceňuje zázemí, které jí Fokus poskytuje. Proto tam dochází ráda a pravidelně.
„Návštěvy Fokusu pro mě hodně znamenají. Nesedím od rána do večera doma. Mohu přijít mezi lidi, kteří mají stejné problémy jako já. Mohu se jim svěřit a nejsem tak na všechno sama. Ve Fokusu mohu uplatnit svoji šikovnost. Mám ráda ruční práce – pletu například košíky, a tak si nepřipadám méněcenná,“ vysvětluje klientka.
Fokus Vysočina v Chotěboři provozuje denní stacionář, chráněné dílny a prádelnu. Klientům pomáhají osobní asistenti.
Fokus provozuje i dobrovolnické centrum, kde se asi 30 dobrovolníků stará o široké spektrum klientů. Tyto aktivity podporuje i samotné vedení chotěbořské radnice. „Město stacionář a práci Fokusu oceňuje, setkáváme se pravidelně na různých akcích,“ říká starostka Eliška Pavlíková.
Týden duševního zdraví nabízí v Chotěboři až do víkendu zajímavé spektrum aktivit: třeba Den otevřených dveří, promítání filmu se sociální tematikou, divadelní představení pro nejmenší nebo paralympiádu s bohatým kulturním programem.
Podle Evy Teclové je hlavním posláním Fokusu podporovat klienty s jakýmkoliv handicapem, posilovat jejich samostatnost a sebedůvěru, aby jednou mohli vést plnohodnotný život podle svých představ.