Proto první ročník tohoto oboru nebyl otevřen. „Stalo se to poprvé v historii školy,“ řekl ředitel školy Jindřich Vodička. Nezájem o sklářské řemeslo způsobily krachy velkých skláren jak ve městě, tak v celé republice.

„Situace se může zlepšit za několik let, protože sklárnám s ruční výrobou budou scházet mladí odborníci. Nejhorší je, že sklářství se v České republice věnují už jen dvě, tři školy. Dřív jich bylo přes deset,“ popisuje Vodička.

Světelská škola vyučovala před čtyřmi desítkami let v jednom ročníku i sto budoucích sklářů. Největší odliv popularity u oborů zaměřených na broušení a foukání skla nastal v posledních pěti letech, protože sklářství je na Vysočině v útlumu delší čas.

Do pěti let nedostatkové zboží

Každý rok zatím alespoň několik dětí do těchto učebních oborů nastoupilo - nyní jich má škola ve vyšších ročnících dohromady ještě desítky.
„Naše vize je, že do pěti let se stanou ruční skláři, které tady vychováváme, nedostatkovým „zbožím“,“ míní náborová pracovnice školy Helena Kotěrová.

Kotěrová vidí příčinu nejen v samotném propouštění, ale také v tom, jak situace pokračovala po něm. „Na vině je krize, ale také to, že na Světelsku je velké množství rodin, které byly celé sklářské a situace, která zde nastala, je zklamala natolik, že ani nechtějí, aby jejich děti v tomto řemesle pokračovaly, i kdyby samy chtěly,“ míní náborová pracovnice.

Keramika neupadá

Výhodou světelské školy je to, že nabízí velké množství ručních oborů a studenti si mohou vybrat z pestré škály, případně kombinovat více oborů najednou. V jiných školách se sklářským oborem je podle Kotěrové situace horší.

„Ostatní školy jsou na tom se studenty v oboru sklář-brusič stejně, ale protože nemají v nabídce více jiných oborů, mají problémy větší. U nás přece jenom i ve druhých ročnících studenty, kteří se učí jen sklo, máme.“

Počet žáků, kteří nastoupili i na jiné učební obory, ve kterých se pracuje například s keramikou, si chválí i ředitel Vodička. „I přes ústup sklářů mám radost, že keramika na naší škole neupadá, ba naopak,“ raduje se Vodička.

Andrea Bartůňková, Michaela Poláková