Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Havlíčkově Brodě objevili původní dlažbu

Havlíčkův Brod /FOTOGALERIE/ - V rámci revitalizace Havlíčkova náměstí práce pokročily od Žižkovy ulice do Dolní, která je pro auta zcela uzavřena. V Dolní ulici dělníci vykopali pozůstatky původní dlažby.

21.9.2009
SDÍLEJ:

V Dolní ulici dělníci vykopali pozůstatky původní dlažby. Vzácný nález se našel u výkopu, kde pracují vodaři a také u Komerční banky, kde zase budou měnit potrubí plynaři. Foto: DENÍK/Michaela Hasíková

Vzácný nález se našel u výkopu, kde pracují vodaři a také u Komerční banky, kde zase budou měnit potrubí plynaři.

„Zatím ještě nevíme, co bude s nalezenou dlažbou. Ve středu na kontrolním dni se o tom budeme bavit. V každém případě si však už nějaké vzorky odvezli archeologové,“ podotkl místostarosta Libor Honzárek (na snímku).

Zbytky dřev, která ve 13. století zpevňovala blátivé brodské ulice, objevili archeologové při nedávných průzkumech Dolní a Žižkovy ulice.

„Zhruba padesát až osmdesát centimetrů pod povrchem jsme narazili na masivní kamennou dlažbu asi z 18. století, přibližně o dvacet centimetrů níž byla středověká valounková dlažba. Pod ní jsme našli opracovaná dřeva, která sloužila ke zpevnění terénu,“ popisoval nálezy archeologů Petr Hejhal ze společnosti Archaia Brno, která výzkum prováděla.

Právě nález opracovaných dřev, mezi nimiž nechyběl ani metr dlouhý exemplář o stranách deset krát deset centimetrů, byl pro archeology největším překvapením. Dřeva čeká dendrochronologický průzkum, pomocí něhož jsou odborníci za příznivých podmínek schopni určit i rok, kdy byly skáceny stromy, ze kterých byly trámky a fošny vyrobeny.

Archeologové si také udělali obrázek o tom, jak tato místa vypadala v době založení města. „Dolní ulice se více zvedala od řeky směrem k náměstí. Pravděpodobně tam byl vyježděný úvoz. Na křižovatce ulic byl terén o necelé dva metry níž než dnes,“ popisoval Hejhal.

K určení stáří jednotlivých vrstev, které byly odkryty při výkopech v Dolní a Žižkově ulici, pomohly odborníkům také zbytky keramiky, které zde našli. Po prozkoumání a konzervaci nálezy poputují do brodského Muzea Vysočiny.

Výzkumy archeologů budou pokračovat na Havlíčkově náměstí, které čeká revitalizace. Co zde na odborníky čeká, si zatím netroufají odhadnout. „Není vyloučeno, že v prostoru náměstí existovala lehká dřevěná zástavba,“ uvažoval Hejhal.


Místostarosta Honzárek: Původní zádlažba by mohla být stará několik set let

Pozůstatky původní historické dlažby našli dělníci na rohu u Komerční banky. Mohutné kameny objevili také v Dolní ulici.

„Dáváme pozor víceméně na inženýrské sítě. Pokud něco nalezneme, tak je to většinou náhoda,“ říká stavbyvedoucí Zdeněk Baše. „Když se kope, tak si toho nevšimneme. Až když chodíme kolem, zaznamenáme zajímavé nálezy,“ říká. Podle jeho slov už za ta léta zkušeností dokáže rozeznat, když se třeba objeví původní dlažba. „To už vidíte, že je ten kámen naskládaný jinak. Byl narovnaný tak, aby držel. Práce na výkopu, kde je kamení jenom naházené, jdou mnohem lehčeji, to poznáte,“ vysvětluje Baše ukazujíc na vodovodní přípojky.

Historická dlažba se našla také u výkopu s plynovými trubkami. „Podle všeho je několik set let stará,“ myslí si místostarosta Libor Honzárek. „Zajímavé na tom je, že původní terén byl výrazně nižší, než je v současnosti,“ poukazuje.

Ve vedení města oceňují spolupráci právě s archeology ze společnosti Archaia. „Když se něco najde, okamžitě přijedou a zdokumentují to. Nedochází tak k žádnému zbytečnému zdržování stavby. Všichni se navzájem respektují,“ říká místostarosta Honzárek.

Společnost Archaia si už odvezla množství vzorků, které se stanou předmětem důkladné analýzy. „V průběhu prosince bychom pak chtěli uspořádat besedu s občany o tom, co všechno jsme tady našli, případně o nových poznatcích ve stavebně-historickém vývoji Havlíčkova Brodu,“ říká Honzárek.

(zuk, ika)

21.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení