Paradoxem je však to, že kousek od náměstí, v bývalé škole Rubešova, funguje mateřský koutek Sluníčko. Tam v případě nutnosti naleznou maminky vše, co potřebují.

„Problémem je, že skoro nikdo o nás neví,“ podotýká vedoucí centra Sluníčko Martina Křípalová. Poukazuje na to, že na bývalé Rubešovce je nejenom přebalovací pult, ale i kuchyňský pult s dětskou židličkou. „Maminky si zde mohou například uvařit čaj, kávu, ohřát si jídlo v mikrovlnce, v klidu a v teple si posedět,“ vyjmenovává Křípalová. Podle jejich slov stačí jenom přijít.

Do centra Sluníčko se maminky dostanou čtyři dny v týdnu od 9 do 11.30. „Hledáme však další dobrovolnice, které by k nám mohly docházet. Jedna generace matek nám teď odešla, je to pochopitelné, jejich děti jsou už tříleté, takže nastupují do zaměstnání,“ vysvětluje Křípalová, která je sama maminkou čtyř a půlletých dvojčátek.

Petra Fikarová dochází do Sluníčka zhruba jednou v týdnu. „Je to ale spíš cíleně, aby si Markétka tady pohrála. Mám dvě kamarádky, které mají stejně staré dítě, takže je to víceméně i určitá forma společenského styku,“ říká s úsměvem.

Něco navíc může jen pomoci

Myslí si, že iniciativa brodských maminek o zřízení přebalovacích pultů přímo na radnici není špatná: „Když se zrealizuje něco navíc, určitě to na škodu nebude.“

Alena Cápová má čtyřletého Aleše a centrum pro maminky navštěvuje už od jeho vzniku. „Syn takto přišel do kontaktu i s ostatními dětmi,“ vysvětluje. Podle názoru Cápové více koutků ve městě chybí. „Kdyby se koutek zřídil alespoň na jednom z úřadů, určitě by to prospělo. Ideální zázemí však maminky najdou i zde,“ dodává.