„Jsem ráda, že bydlíme ve vlastním. Musíme platit vodu, plyn, elektřinu, opravy, ale vždycky nějak vyjdu a umíme se uskromnit. Kdybych měla platit ještě někomu nájem, a žít v obavách, že nás vystěhují, když to nezvládneme, tak nevím,“ posteskne si mladá maminka Alena Žáčková z Havlíčkobrodska.

Ne všude sáhnou ale nájemníci do kapes stejně hluboko. Některé radnice nechtějí využít možnost maximálně zvýšit regulovaný nájem, ač by mohly.
Regulované nájemné do maxima se nechystá zvedat město Ždírec nad Doubravou. „Ještě jsme o zvýšení nájemného nerozhodli, ale o sto procent to určitě nebude. Celou situaci nejprve důkladně posoudíme,“ konstatuje starosta Jan Martinec.

Podle Venduly Ondráčkové, která má bytový fond města Ždírec na starosti, není úprava ceny nájemného zasetak jednoduchá. „Město eviduje v současné době zhruba čtyři desítky bytů. Ceny nájemného se odvíjejí podle jejich kvality. Z toho asi 25 bytů město stavělo za přispění státní dotace, a proto zde nájemné můžeme zvedat pouze o výši inflace,“ vysvětluje Ondráčková.

V Habrech zemětřesení nebude

A to je právě kámen úrazu. V bytech stavěných s dotací státu, takzvaných sociálních, lze podle zákona nájem zvedat jen mírně o výši inflace, zato v bytech stavěných bez dotace třeba o 40 procent na čtvereční metr. „Takových bytů je u nás celkem 15. Patří sem ale také starý objekt Domova s pečovatelskou službou. V tom případě máme obavy, zda by obyvatelé těchto bytů, především senioři, tak vysoké nájemné zvládli,“ obává se Ondráčková.

Nájemnické „zemětřesení“ se nechystá ani ve městě Habry. „Máme celkem 22 nájemních bytů, z toho asi šest jsme stavěli se státní dotací, proto nějaké výrazné úpravy nájemného nelze ze zákona provádět. Ve zbývajících bytech se nájem pohybuje ve výši 1500 až 1900 korun měsíčně. Tady uvažujeme pro příští rok o navýšení v řádu tak 170 až 200 korun, takže ten, kdo například platil měsíčně 1500 korun, bude platit 1700,“ informuje starosta Jiří Rainiš.

K navýšení však přistoupí od nového roku v Přibyslavi. „Město vlastní celkem 44 bytů. Nájemné se zvedne o 36,58 procent na čtvereční metr ve všech bytech,“ upřesňuje za odbor správy a údržby Hana Pelikánová.

Například v Ronově nad Sázavou, která je místní částí Přibyslavi, nájemník platil měsíčně 1215 korun za byt o průměrné rozloze 46,60 čtverečních metrů, po úpravě přesáhne nájemné hranici dvou tisíc korun.

Brod půjde na maximum

Město Chotěboř vlastní 235 bytů, z toho je 121 bytů s regulovaným nájemným. „Regulované nájemné bude od ledna 2010 ve výši 36,58 korun za čtvereční metr měsíčně ve standardních bytech a 32,92 korun za čtvereční metr měsíčně v bytech se sníženou kvalitou,“ informuje ředitel Jozef Pikla ze společnosti Tereal, která má v Chotěboři městské byty na starost.

Podle Pikly město Chotěboř využilo možnosti zvýšení nájemného o maximum. Pro maximální možné zvýšení se rozhodla také radnice v Havlíčkově Brodě.

„Za metr čtvereční jsme nastavili cenu 49 korun a 46 haléřů. Dosavadní nájemné činilo 34,69 za metr čtvereční,“ informoval havlíčkobrodský místostarosta Čeněk Jůzl.

Pro ty, kteří by případně s placením vyššího nájemného měli problémy, má město přichystaný dostatek sociálních bytů. Těch se pochopitelně navýšení týkat nebude.

reportéři Deníku